Skupina dvanástich astronautov, ktorí mali možnosť v rámci programu Apollo prejsť sa priamo po Mesiaci, prišla 4. februára 2016 o ďalšieho člena. V Lake Worth na Floride zomrel vo veku 85 rokov pilot lunárneho modulu misie Apollo 14, šiesty človek na Mesiaci a astronaut, ktorý veril na mimozemšťanov, Edgar Dean Mitchell.

Mitchell sa narodil 17. septembra 1930 v Hereforde, štát Texas. Po ukončení štúdia na Carnegie Institut of Technology vstúpil v roku 1952 do námorného letectva. Pôsobil v Tichomorí, na Okinave. Neskôr bol testovacím pilotom. V roku 1961 sa stal leteckým inžinierom na U.S. Naval Postgraduate School a po štúdiu na Massachusetts Institute of Technology sa stal v roku 1964 doktorom leteckých a astronautických vied.

Po vykonávaní činnosti vedúceho oddelenia pre spoluprácu vojenského letectva na projekte Manned Orbiting Laboratory (MOL – vojenská orbitálna družica) bol po výcviku prijatý 4. apríla 1966 do NASA Group 5. Práve v tejto skupine sa nachádzalo veľa astronautov, ktorí boli vybratí pre misie v rámci programu Apollo (Stuart Roosa, Jack Swigert, Alfred Worden, Fred Haise atď.)

apollocrew
Posádka misie Apollo 14 (zľava): Edgar Mitchell, Alan Shepard, Stuart Roosa

V roku 1971 sa aj na Mitchella usmialo šťastie. Keďže astronaut James McDivitt odmietol letieť v misii Apollo 14 ako pilot lunárneho modulu, bol nahradený práve Mitchellom. McDivitt chcel byť totiž veliteľom misie, pretože mal letieť s Alanom Shepardom.

Shepard sa dostal ako prvý Američan do vesmíru v misii Mercury – Redstone (alebo Freedom 7) 5. mája 1961. Let však bol len letom po balistickej krivke a trval len o čosi viac ako pätnásť minút, z ktorých bol Shepard len 5 minút v beztiažovom stave. Jeho let prebehol až 23 dní po lete Jurija Gagarina. Okolo Zeme obletel až John Glenn. Po misii sa mu zhoršil zdravotný stav. Takmer stratil sluch v jednom uchu. Všetko nasvedčovalo faktu, že sa do vesmíru už nikdy nevráti, ba dokonca na Zemi nesmel cvične lietať. Podstúpil však nákladnú operáciu, vďaka ktorej sa aj vďaka stykom v NASA mohol vrátiť nielen do tímu astronautov, ale aj priamo do programu Apollo.

A tak 31. januára 1971 vyštartovala z Cape Canaveral raketa Saturn V. Na jej palube sa nachádzal veliteľ Alan Shepard, pilot veliteľského modulu Stuart Roosa a pilot lunárneho modulu Edgar Mitchell. Veliteľský modul mal názov Kitty Hawk, lunárny modul sa nazýval Antares. 5. februára pristál lunárny modul v blízkosti krátera Fra Mauro.

Ešte pri výbere náhradníka za McDivitta sa rozmýšľalo, či je práve Mitchell tým správnym človekom. Už vtedy bolo o ňom známe, že sa venuje parapsychológii a tzv. hraničným javom, čo nevyvolávalo príliš veľa nadšenia u nadriadených. Tých veľmi nahnevalo, keď priamo počas letu na Mesiac vykonával Mitchell tajne pokusy s ESP (Extra – sensory Perception), teda s mimozmyslovým vnímaním. Nahnevanie prišlo až v momente, keď výsledky pokusov uverejnil v Journal of Parapsychology ešte v tom roku. Aj keď prišli vyhlásenia, že keby vedenie vedelo o tomto jeho zámere skôr, bol by vylúčený nielen z misie, ale aj z tímu astronautov. Aj tak však bol v záložnej posádke pre Apollo 16.

Apollo 14 bolo poslednou misiou, v ktorej sa vykonali len dva výstupy (EVA). Už tu však dostali astronauti k dispozícii dvojkolesový vozík na prístroje a vzorky, ktorý museli ťahať alebo tlačiť. Práve táto činnosť ich tak unavila, že určitú časť z rozpisu činností nemohli vykonať. Zlé jazyky vraveli, že tento vozík mal byť určený pre unaveného Sheparda, aby ho mohol Mitchell doviesť späť k modulu. Shepard totiž drží titul najstaršieho astronauta na Mesiaci (v čase misie mal 48 rokov). Aj napriek tomu misia dopadla úspešne, astronauti vyskúšali aj nové kamery na farebný obraz a sám Shepard si ešte pred štartom stihol zahrať na Mesiaci golf. Navyše si Mitchell priniesol z Mesiaca fotku seba s americkou vlajkou, ktorá sa stala jednou z najlepších a najviac používaných fotiek z programu Apollo. Po tejto misii museli ísť astronauti do ochrannej karantény, na nasledujúcich misiách už bola karanténa zrušená.

mitchelltit

Mitchell opustil tím astronautov a námorníctvo v roku 1972. Stal sa zakladajúcim riaditeľom Ústavu parapsychológie v Palo Alto v Kalifornii.

V roku 2005 sa aj napriek ťažkej operácii zúčastnil na World Mystery Forum vo Švajčiarsku. K štúdiu parapsychológie sa pridalo aj štúdium ufológie. V roku 2008 povedal vo svojom vyhlásení v britskej rozhlasovej stanici Kerrang!, že mimozemšťania existujú. Dokonca navštívili našu planétu niekoľkokrát, avšak ich príchody sú vládou tajené už celé desaťročia. Pri vyhlásení sa odvolával priamo na údajné zdroje z NASA. Agentúra však jeho vyhlásenie poprela. Toto vyhlásenie nebolo jediným, ktoré Mitchell učinil. Párkrát dokonca vyhlásil, že priamo počas misie boli astronauti sledovaní mimozemšťanmi.

Poslednou kuriozitou bola žaloba NASA na Mitchella z roku 2011. Mitchell mal údajne predať kameru a fotografie z misie Apollo 14. Nakoniec bola kamera darovaná Národnému leteckému a kozmickému múzeu vo Washingtone D.C.

Aj keď Edgar Mitchell bol výstrednou osobnosťou so záujmom o štúdium hraničných javov, patrí medzi dvanásť mužov, ktorým sa podarilo navštíviť Mesiac (Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Charles Conrad, Alan Bean, Alan Shepard, Edgar Mitchell, David Scott, James Irwin, John Young, Charles Duke, Eugen Cernan). Bohužiaľ, osud mu nedoprial osláviť 45. výročie pristátia jeho misie na Mesiaci (5. februára), keďže zomrel deň pred výročím.

Foto: flickriver.com, ecnmag.com, telegraph.co.uk