Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prišlo so zmenami, ktoré sa dotknú nejedného Slováka. Chcú nimi totiž namotivovať ľudí do práce. Nuž, takéto výhody tu ešte nikdy neboli!

Vyššia minimálna mzda, príplatky za prácu v neštandardnom čase, ale aj úprava dávok pomoci v hmotnej núdzi. Aj takéto zmeny odkleplo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny na čele s Jánom Richterom. Novela zákonov vstúpila do platnosti prvého apríla 2019 a poteší pravdepodobne nejedného nezamestnaného Slováka.

Už v januári sa zvýšila minimálna mzda o 40 eur, no to nie je jediná zmena, ktorá nás čaká. Okrem toho dostane každý Slovák mzdové zvýhodnenie za nočnú či prácu cez víkend. Príplatky sa pohybujú od 1,49 do 2,99 eur na viac na hodinu.

Ministerstvo tiež zvýšilo dávky v hmotnej núdzi, ktoré sa nemenili celých 10 rokov! Teraz dôjde k navýšeniu o päť percent a okrem toho schválili mechanizmus, vďaka ktorému sa budú dávky upravovať každý rok. Práve takto chcú motivovať nezamestnaných k tomu, aby si našli riadne platenú prácu.

Pre bežného človeka to znamená, že ak pracuje aspoň za minimálnu mzdu, bude mať nárok na dvojnásobný aktivačný príspevok v hodnote 132,40 eur. Ministerstvo chce posilniť motiváciu na prácu aj predĺžením obdobia poskytovania osobitného príspevku na 18 mesiacov, pričom vyššia suma bude platená prvých 12 mesiacov a nižšia zvyšných 6.

Zdroj: Employment.gov.sk, Hitky.sk | Foto: Pixabay.com, YouTube