Henry Charles Bukowski, rodený Heinrich Karl Bukowski. O jeho živote toho bolo napísané veľa, teraz však dajme biografiu bokom. Prečo je tak kontroverzný? Pil naozaj veľa? Prečo písal o ženách, alkohole a spodine? Skutočne nemal žiadne zábrany? V skratke – dá sa len milovať alebo nenávidieť. Prejdite si rýchly prierez pocitov z jeho tvorby a možno aj z vás sa stane Bukowski pozitive.

Áno, chľastal

Je všeobecne známe, že Bukowski bol pijan už od útleho detstva. Čo mal, to prepil a aj pre svoju nízku odbornosť a vysoké promile robil práce, ktoré boli ocejchované ako podradné. V jednej jeho poviedke dokonca hovorí o tom, ako sa ani nedostal do roboty, lebo cestou prepil všetky prachy. Vtipné? Len do chvíle, kým si neuvedomíte, že ide o autobiografiu. Povedzme si ale otvorene, ak sa človek stretáva s ľuďmi takejto „triedy“ a zažíva podobné dobrodružstvá, rozhodne bude môcť písať o veciach, ktoré bežne nezažijeme.

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU —

Charles Bukowski, woman, spisovatel, kniha, literature, alkohol, alcohol

Sukničkár

V mnohých poviedkach sa spolu s autorom dostávame do situácií plných zvláštnych okolností. Napríklad keď ho k sebe domov pozve priateľ na menší večierok, on sa u neho ožerie, urobí bodrel a okrem páru ďalších trapasov sa ešte „úplne náhodne“ vyspí so ženou hostiteľa. Toto nie je celkom bežný deň priemerného Slováka. Hoci chvíľu trvá, kým si človek zvykne na zmiešané pocity spôsobené čítaním jeho textov, hneď potom však naberajú úplne nový rozmer. Z každodennej 3D reality sa v jeho dielach dostávame do niečoho nového, ešte nepreskúmaného.

Hank, Buk, Charles Bukowski, naked

Bez cenzúry

Pre konzervatívnych ľudí je potrebná istá dávka tolerancie a nadhľadu. Bukowski si totiž nekladie pred ústa servítku a hovorí o všetkom tak, ako to cíti, vníma, a to úplne bez filtrov. Napríklad v jednom z monológov, potom čo uvidel ženu podľa svojho gusta, nešetrí chválou na jej poriadne kozy a dobrú riť, ale ani kritikou jej osobnosti, o ktorej vlastne nič netuší – „istotne by to chcela častejšia ako ja…“ Áno, poviedka hovorí o tom, že sa spolu vyspia, ale za naozaj zvláštnych okolností s ešte zvláštnejším koncom.

Bukowski, fuck,

Pre koho to vlastne je?

Buk alebo Hank, ako sa vo svojich textoch označoval, písal pre ľudí, s ktorými prichádzal bežne do kontaktu. Jeho tvorba bola ale tak kontroverzná, pravdivá a nasiaknutá životom, že si ho po čase obľúbila celá Amerika naprieč všetkými sociálnymi vrstvami. Dnes jeho diela obľubujú najmä ľudia vo veku 18 až 30 rokov. Bukowskeho tvorba je skvostnou zábavou a nevšednými situáciami prešpikovaná skrz na skrz. Na zážitku pridáva aj fakt, že sa často jedná o príbehy s autobiografickými prvkami.

Ak by ste chceli zažiť, čo je skutočne nevydarený americký sen, alebo uvažujete nad darčekom pre niekoho so zmyslom pre humor, Hankova tvorba je to pravé. Ak ale neviete, čím začať, príjemný úvod do sveta pijanov, robotníkov, prostitútok, zlodejov a mnohých ďalší vám urobí kniha Príbehy obyčajného šialenstva. V tejto zbierke nájdete poviedky každého kalibru – od tých jemných až po tie, kde sa Buk zobudí bosý v starom aute na vrakovisku.

Bukowski, kniha, book, pribehy obycajneho sialenstva

Foto: Facebook, Twitter