Chicago Blackhawks nastúpilo na svoj prvý domáci zápas od momentu, kedy zomrela klubová ikona a slovenský rodák Stan Mikita. V Chicagu si však vedia legendy vážiť a organizácia z „Veterného mesta“ si niekdajšieho vynikajúceho útočníka uctila naozaj nádherným spôsobom!

7. augusta 2018 stratil svet jednu z najväčších legiend ľadového hokeja. Vo veku 78 rokov totiž naposledy vydýchol Slovák Stan Mikita. Ten sa stal v zámorskej NHL legendou a najmä ikonou klubu Chicago Blackhawks, v ktorom strávil celú svoju kariéru. V roku 1961 vyhral slávny Stanley Cup a dodnes mu v tíme „Čiernych jastrabov“ patrí niekoľko rekordov.

V roku 1980 bolo jeho číslo 21 Chicagom slávnostne vyradené a o tri roky neskôr sa stal členom Siene slávy NHL. Pred halou United Center v Chicagu stojí dokonca jeho socha a tá sa nachádza vedľa niekdajšieho spoluhráča Bobbyho Hulla a basketbalovej legendy Michaela Jordana.

Chicago Blackhawks si pred prvým domácim zápasom tejto sezóny proti Torontu Maple Leafs (prehra 6:7 pp) uctilo legendárneho Slováka tým, že na ľadovú plochu pred duelom pozvali členov jeho rodiny i ďalšie žijúce legendy Blackhawks, ktorými boli Bobby Hull, Chris Chelios, Tony Esposito či Denis Savard. Všetky tieto hviezdy i rodinní príslušníci Stana Mikitu mali na sebe dres s číslom 21 a s kapitánskym „C“.

Celá organizácia Chicaga Blackhawks, fanúšikovia na štadióne, najbližšia rodina i spomínané legendy klubu si uctili slovenského rodáka krásnym gestom – 21 sekúnd ticha.

Celá organizácia Chicaga Blackhawks, fanúšikovia na štadióne, najbližšia rodina i spomínané legendy klubu si uctili slovenského rodáka krásnym gestom – 21 sekúnd ticha.

Spolu s Mikitom bola ceremónia venovaná aj jeho bývalému spoluhráčovi Abovi McDonaldovi, ktorý hrával NHL v rokoch 1957-1972. Obliekal dresy šiestich klubov, pričom v Chicagu pôsobil v rokoch 1960-1964 a bol to práve on, kto strelil víťazný gól vo finále Stanley Cupu v roku 1961. Ab McDonald zomrel 4. septembra 2018 vo veku 82 rokov.

Stan Mikita: Prvý hráč, ktorého číslo bolo v tíme Chicaga Blackhawks zaradené medzi večné

Stan Mikita bol rodákom zo slovenskej dediny Sokolce, odkiaľ neskôr emigroval do Kanady. V NHL nastúpil prvýkrát v sezóne 1958-1959 a organizácii Blackhawks bol verný dlhých 22 rokov. Bol jednou z najväčších hviezd nielen svojej generácie, ale celej histórie zámorskej profiligy. V nej odohral 1394 zápasov, v ktorých nazbieral 541 gólov, 926 asistencií a 1467 bodov. V play-off nastúpil na 155 duelov s bilanciou 150 bodov (59+91).

Stan Mikita patril medzi najlepších hokejistov svojej doby i histórie. V roku 1961 vyhral so Chicagom slávny Stanley Cup.
V NHL odohral 1394 zápasov s bilanciou 1467 bodov. Dodnes je držiteľom viacerých rekordov v organizácii Chicaga Blackhawks.
V Chicagu Blackhawks strávil celú svoju kariéru a tomuto tímu bol verný dlhých 22 rokov ako hráč, neskôr ako ambasádor klubu.
Chicago v roku 1980 slávnostne vyradilo jeho dres s číslom 21 a to si v drese Blackhawks už nemôže obliecť žiadny iný hráč.
V roku 1983 a teda v najrýchlejšom možnom čase bol uvedený do Siene slávy NHL.
Pred domácou arénou Chicaga United Center dodnes stojí jeho socha.
V máji 2017 ho vedenie NHL zaradilo medzi 100 najlepších hráčov v histórii tejto súťaže.
V prvom domácom zápase od smrti Stana Mikitu si Chicago krásnym spôsobom uctilo pamiatku svojej legendy.
21 sekúnd ticha pred domácim zápasom s Torontom, ako úcta zosnulému Stanovi Mikitovi a jeho niekdajšiemu spoluhráčovi Abovi McDonaldovi.

Pozrite si na videu krásne gesto od vedenia Chicaga Blackhawks a vzdajte spolu s nimi poslednýkrát hold legendárnemu slovenskému chlapcovi, ktorý si podmanil Ameriku, i celý hokejový svet. Odpočívajte v pokoji pán Stan Mikita, česť vašej pamiatke!

21 sekúnd ticha pre Stana Mikitu

Stan Mikita Chicago Blackhawks pocta

Stan Mikita: Zrodenie legendy

VIAC ŠPORTU nájdete na SportovyMagazin.sk – TU

Foto|Video: Nhl.com, Twitter, YouTube, Streamable.com