Sami vieme, že ako puberťáci sme na školských výletoch skúšali všeličo a hlavne to bola možnosť, ako sa „bližšie“ zoznámiť s opačným pohlavím. Toto si zrejme povedali aj školáčky vo veku 13 – 15 rokov, ktorí sa vybrali na 5 dní do Sarajeva, no asi nečakali, že až sedem z nich sa vráti domov v požehnanom stave.

28 žiačok z mesta Banja Luka išlo na výlet do Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny. Ich hlavným cieľom bolo obzerať historické pamiatky a múzeá. Plány sa im však pravdepodobne zmenili, keďže sedem z nich sa vrátilo tehotných.

Rodičia, samozrejme, obviňujú učiteľov z nedostatočného dozoru, národný koordinátor pre reprodukčné zdravie Srbskej republiky Nenad Babic, ktorý informáciu potvrdil pre srbský portál Inserbia.info, zase rodičov zo zanedbanej výchovy.

V Srbsku tehotné dievčatá vyvolali obrovskú diskusiu ohľadom sexuálnej výchovy, pretože počet tehotných študentiek nízkeho veku je alarmujúci. Podľa klinického centra univerzity v Sarajeve porodilo len minulý rok 31 maloletých, pričom štyri z nich boli 15-ročné a desať z nich malo v rozmedzí 16 – 17 rokov.

Babic taktiež upozornil, že ak začnú ľudia sexovať príliš skoro, neskôr môžu byť neplodní, mať rôzne ochorenia a ženy môžu potratiť alebo predčasne porodiť.