Áno, je to tak! Ženy oveľa častejšie túžia po tom, aby si vyskúšali intímny vzťah s rovnakým pohlavím ako muži. Pri tom sa ale vôbec nepovažujú za bisexuálky. Sexuológovia prišli na to, prečo je to tak.

Istá americká sexuologička označila sexuálnu orientáciu ako “sexuálnu fluiditu”. Pojem fluidita je z latinčiny a znamená tekutosť. To znamená, že naša sexuálna orientácia je akoby tekutá a v priebehu času sa môže zmeniť v závislosti od nášho okolia a od okolností, ktoré práve zažívame. A práve u žien je táto fluidita častejšia ako u mužov. Dokonca vraj platí aj pravidlo, že vzdelané ženy sú fluidnejšie ako tie nevzdelané.

Niektoré ženy sa v detstve zamilujú do kamarátky, no v živote už potom vyhľadávajú len mužov. Iné sú zasa nerozhodné a striedajú obe pohlavia, kým sa usadia pri jednom. Ďalšie žijú s mužom, no v zrelom veku sa zamilujú do ženy. Väčšina z nás by o nich povedala, že sú bisexuálky, ony sa však za ne nepovažujú. Označujú sa skôr výrazom ako “nevyhranená”. Ostáva teda nejasné, kam by sme takéto “fluidné” ženy zaradili.

K správnemu zaradeniu do nejakej kategórie treba skúmať tri znaky – pohlavnú orientáciu, pohlavnú identitu a pohlavné správanie. Sexuálnu orientáciu máme v génoch a tá sa nám počas života nemení. Sexuálnu identitu si ale vyberá každý z nás. Je mnoho lesbičiek a gayov, ktorí na verejnosti vystupujú ako heterosexuáli. Sexuálne správanie je takisto individuálne. Mnoho žien žije s mužom, no z času na čas zatúžia po žene. Sexuálnou orientáciou a identitou ostávajú heterosexuálne, no správaním ich môžeme označiť ako lesby. Je naozaj ťažké niekoho zaradiť do presnej kategórie, pretože existujú rôzne kombinácie týchto troch znakov.

Môžeme povedať, že fluidní sme do istej miery všetci. Aj my muži občas zatúžime po rôznych typoch žien. Túžba po rovnakom pohlaví sa však väčšinou prejaví len u nich. Vedci sa nám to pokúšajú vysvetliť nasledovne. Fyzickú príťažlivosť a romantickú lásku riadia rôzne časti mozgu. Vo väčšine prípadov platí, že cez príťažlivosť sa dopracujeme aj k romantike. U žien to ale môže fungovať aj opačne. Môžu sa zamilovať do druhej ženy a naviazať sa na ňu natoľko, že po čase ku nej začnú cítiť aj fyzickú túžbu. A práve takto sa u žien prejavuje sexuálna fluidita.

Dávajte si teda pozor na svoju starú, aby vás náhodou nevymenila za nejakú krásnu dlhonohú blondínku…