Zdá sa, že na Slovensku sa spravodlivosti jednoducho nedovoláte. V októbri minulého roku sme vám s dávkou nefalšovaného nadšenia priniesli správu o tom, že šmejdov z podvodných telefónnych súťaží konečne vyšetruje prokuratúra. Ako znie policajný záver takmer po 7 mesiacoch “nekompromisného” vyšetrovania? Nevinný!V jeden októbrový deň minulého roka sa medzi našincami našiel hrdina. Istý muž, želal si ostať v anonymite, podal na prokuratúru podnet na vyšetrovanie a dôkladne rozanalyzoval slovenské relácie “Akčná výhra”, ktorú mala na svedomí TV-Dajto a “iQvíz” od TV8. Obe relácie v tom čase prevádzkovala spoločnosť Mediatex. Od augusta do októbra si divák nahral 60 relácií a začal ich podrobne skúmať. Vo svojej analýze, rozdelil zistené podvody na tri časti.

1

V prvom rade spochybňoval, či sa naozaj jedná o náhodný výber volajúcich. Ďalej upozorňoval na fingované telefonáty volajúcich zámerne odpovedajúcich nezmysly, aby motivovali ostatných. Ako dôkaz priložil sekvenciu, v ktorej mali diváci uhádnuť, že je na obrázku zobrazená Katarína Brychtová. Fingovaný volajúci sa zrejme pomýlil a takmer odpovedal správne. Do telefónu stihol vysloviť Katarína Brych… a spadol z linky. O chvíľočku sa dovolal znova a jeho odpoveď znela Kateřina Brožová… Anonym do tretice uviedol, že podozriví sú aj hráči, ktorí pravidelne uspejú so správnou odpoveďou v posledných minútach, čo je zarážajúce, keďže volajúcich by mal automat prepájať náhodne. Aká je teda pravdepodobnosť, že po dobu štyroch mesiacov automat prepojí volajúceho vždy v ten istý čas? Navyše práve v tomto momente sa výhra zníži na pár desiatok eur.

Analýza dokazovala, že hodinu a pol trvajúca relácia mala počas všetkých štyroch mesiacov vždy rovnaký priebeh. V prvých 80 minútach sa dovolali hráči, ktorí na banálne otázky odpovedali rôzne hlúposti, pričom výhra klesala z 2000 eur na pár desiatok. Víťazný telefonát prišiel so železnou pravidelnosťou až v posledných dvoch minútach relácie!

Ďalším z podozrivých faktorov boli samotní výhercovia. Ich mená sa totiž opakovali až neuveriteľne často. Napríklad takej pani Božene z BB sa podarilo vyhrať hneď 7-krát… Svoje nahrávky a analýzu tento divák zaslal ako podnet na generálnu prokuratúru a tá začala “konať”. Nutno dodať,  že za tieto podvodné pseudosúťaže Markíza zinkasovala rekordnú pokutu vo výške 60 000 €! Opakujeme, že všetky tieto opatrenia prebehli koncom minulého roka. No načo to všetko vlastne bolo dobré?

ZALEPTE IM OČI

Cyperská spoločnosť MEDIATEX pod tlakmi zo strany licenčnej rady a vysokých pokút svoje relácie z obrazoviek stiahla, no nie na dlho. Po pár týždňoch prišla s celkom novým formátom, v ktorom si môžete za ohromne výhodné ceny nakúpiť šperky z “pravého” zlata. Domnievame sa, že Cyperčania platia naozaj dobre, keďže po novom formáte relácie okamžite chňapli televízie Markíza a JOJ, ktoré sú u nás na Slovensku nepochybne absolútnymi lídrami mediálneho trhu.

Postup oboch televízií je v tomto prípade vzácne zhodný. Obe zaradili do svojho vysielania namiesto súťažných hier šperkársky teleshopping, v ktorom sa moderátorka snaží predstaviť lacnú bižutériu ako vzácny šperk. Každý jeden výrobok sa prezentuje ako drahý klenot, ktorého cena sa v kamenných predajniach rámcovo pohybuje v stovkách či tisíckach eur. Samozrejme, vďaka jedinečnej príležitosti, ktorú so sebou relácia prináša, si ho vy môžete kúpiť neuveriteľne lacno! Doslova za zlomok hodnoty… Súčasťou predajného marketingu sú klamlivé informácie o tom, ako sa zásoby vzácnych šperkov neustále krátia a zavádzajúca grafika, ktorá uvádza klesajúci počet dostupných kusov. Tento trik by mal diváka motivovať k čo najrýchlejšiemu nákupu. Relácia je pri tom šikovne zaradená na doobedňajší čas, kedy televíziu sledujú najmä ľahko ovplyvniteľní dôchodcovia.

3

Pokiaľ si dáte tú námahu a navštívite stránky prevádzkovateľa, dopátrate sa k informáciám, ktoré znejú nasledovne:

Pôvodná cena produktu, zobrazená vo vysielaní ako “cena v obchodoch”, nemusí predstavovať reálnu trhovú hodnotu. Pamätajte, že počiatočná cena v akejkoľvek TV hre je len cena, ktorú sme zvolili na zahájenie TV hry a nemusí nevyhnutne predstavovať objektívnu trhovú hodnotu, odporúčanú maloobchodnú cenu alebo inú bežne používanú alebo akceptovanú predajnú cenu za daný predmet/dané predmety. Uvedené ceny sa riadia našimi všeobecnými podmienkami predaja. (Je úžasné, že ak niekde do “pivnice” vyvesíte informačnú ceduľku o tom, že klamete, následne môžete klamať o čomkoľvek a kdekoľvek úplne beztrestne… pozn. autora)

NEVINNÝ

Vráťme sa späť ku kauze audiotextových súťaží. Ako sme vás už v nadpise článku informovali, celé vyšetrovanie bolo v zásade zbytočné a jeho záver znie jednoznačne: NEVINNÝ! Respektíve k záveru sa nikto nedopracoval, pretože vyšetrovanie bolo zastavené. Údajne sa žiaden trestný skutok nestal. Celé vyšetrovanie zhrnulo krajské riaditeľstvo do krátkeho oficiálneho uznesenia:

“Skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci.“

VŠETKO JE LEN NÁHODA

Vyšetrovatelia, ktorí mali na preskúmanie k dispozícii prepájací automat hovorov, sa vyjadrili následovne:

“Z analýzy vyplynulo, že softvér umožňoval meniť pravdepodobnosť prepojenia hovoru do štúdia počas vysielania. Napríklad pri nastavení hodnoty 60 bola pravdepodobnosť, že sa účastník dovolá, 1 ku 60. Softvér mal aj funkciu zrýchleného presmerovania. Po jej aktivovaní sa pravdepodobnosť automaticky zvýšila na 1 ku 6. Úmyselne uprednostniť konkrétne telefónne číslo systém podľa polície neumožňoval. Polícia poukázala na pravidlá hry, kde sa píše, že pre jej zatraktívnenie si organizátor vyhradzuje právo na neštandardné postupy. Napríklad kedykoľvek meniť výšku a počet výhier, použiť pomôcky, hlasové efekty a podobne. Keďže pravidlá sú pre účastníkov záväzné, nejde o podvod.”

4

Na otázky, ako je štatisticky možné, že pri tomto takzvanom náhodnom prepájaní súťažiacich sa výherca v každej hre, každý deň, dokáže dovolať vždy presne pár sekúnd pred koncom vysielania a navyše sa výhercovia opakujú so železnou pravidelnosťou, polícia, bohužiaľ, neodpovedala. Nuž… zrejme nie nadarmo sa každoročne umiestňujeme vo vrchných priečkach jednej z najskorumpovanejších krajín Európskej únie.

Vanitas vanitaum…

Zdroj/Foto: Polícia SR, sme.sk, medialne.etrend.sk, YouTube

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Alabuk
Šéfredaktor momentálne najrýchlejšie rastúceho portálu pre mladých - FUNmagazín.sk. Je mladý, trochu uhundraný, no vždy pripravený vás zásobovať množstvom videí a zaujímavostí z celého sveta!