Home Kultúra Zaujímavosti o filme Marťan, ktoré by ste mali vedieť!

Zaujímavosti o filme Marťan, ktoré by ste mali vedieť!

0
Zaujímavosti o filme Marťan, ktoré by ste mali vedieť!

Očakávané sci-fi dobrodružstvo Marťan od režiséra Ridleyho Scotta zavítalo do našich kín na začiatku októbra. Fascinujúci príbeh astronauta Marka Watneyho (v hlavnej úlohe Matt Damon), ktorého spolu s posádkou počas misie na Marse zasiahne silná búrka a následne zostáva na červenej planéte sám, uchvátil milióny divákov po celom svete. ManMagazin.sk vám prináša zoznam skutočne zaujímavých faktov o tomto filme!

Autorom novely Marťan je spisovateľ Andy Weir, ktorý pôvodne publikoval knihu zdarma na svojom blogu. Neskôr ho ľudia žiadali, aby knihu sprístupnil aj v sťahovateľnej forme a vložil na Amazon. Weir neváhal a dielo nahral na Amazon za vtedajšiu minimálnu cenu 0,99 doláru.

Matt Damon si najskôr myslel, že film Marťan bude podobný filmu Interstellar, kde si Matt Damon zahral postavu, ktorá uviazla sama na istej planéte. Keď svoju úvahu povedal režisérovi, ten ho uistil, že filmy sú úplne odlišné.

Matt Damon vo filme Interstellar

Misia na planétu Mars zobrazená vo filme Marťan je emuláciou skutočnej misie, ktorú NASA plánuje do budúcnosti.

Film sa natáčal vo Wadi Rum v Jordánsku, kde je púšť sfarbená do červena. Zaujímavosťou je, že niektoré scény filmu sa mali povodne natáčať v Austrálii, ale kvôli nezhodám s austrálskou vládou sa od tohto plánu upustilo.

Marťan vo Wadi Rum

Technologicky, všetko vo filme je založené na faktoch, ale upravené tak, aby to vyzeralo dobre na diváckych obrazovkách.

Režisér filmu Ridley Scott nechcel, aby búrka na Marse vyzerala umelo a bola záležitosťou počítačových efektov. Preto sa rozhodol za pomoci obrovských ventilátorov rozvíriť vzduch skutočným pieskom a prachom.

Štáb mal k dispozícii skutočnú farmu so zemiakmi. Dokonca v každej fáze rastu. Všetky tieto možnosti využili vo filme.

Zemiakové pole v Marťanovi

Ak by ste chceli vo filme použiť NASA, musíte najskôr požiadať o povolenie. Aby to nebolo také ľahké, samotná NASA musí vidieť, že producenti berú natáčanie a film seriózne vážne a vďaka príbehu vypovedajú pravdu.

50 strán scenára je materiál poskytnutý od NASA.

Dĺžka marťanského roka je podstatne dlhšia od toho nášho – trvá až 687 dní.

Veľa ľudí bolo počas návštevy kina  presvedčených, že film je natočený podľa skutočných udalostí.

Pár dní pred premiérou filmu NASA oznámila svetu objav vody na Marse. Režisér Ridley Scott o tomto objave už dávno vedel, ale rozhodol sa už do deja nezasahovať, pretože už na to nebolo dostatok priestoru.

Posádka v Marťanovi

Zdroj: mdft.biz, csfd.cz

Foto: thenerdstash.com, thewrap.com, foxmovies.com, dvdizzy.com