Školská jedáleň. Nie je ľahké odpovedať na otázku, čo bolo v škole frustrujúcejšie, či sedieť v lavici a čakať na spásonosné drnčanie zvončeka alebo pohľad do taniera v školskej jedálni. Tak či onak, trochu tej nostalgie nikdy neuškodí.

Pravda, dnes síce bude mať značne trpkú príchuť, no na druhej strane sa hovorí, že čo ťa nezabije, to ťa posilní… Takže v duchu tejto nesmrteľnej myšlienky sa pusťme do toho. Dámy a páni, dobrú chuť!

Lečo

800x600__leco07Výborná a hlavne zdravá jarná pochúťka od pani kuchárok zo školskej jedálne nikdy nesklamala. Lečo síce vyzeralo, akoby ho už raz jedol niekto, komu nechutilo, ale za to bolo nepochybne plné vitamínov!

Špagety

2009-06-02_spagety-s-tunakem Špagety sa podávali buď s kečupom alebo s niečím, čo sa nám dodnes nepodarilo identifikovať. Ako sa na to tak spätne dívame, dosť možné, že boli s lečom… :)

Francúzske zemiaky

francouské-brambory Na školských kuchárkach nutno obdivovať ich neutíchajúcu túžbu po čo najohyznejšom výsledku. Nepochybne človek musí vynaložiť značnú námahu na to, aby to s celkom nenáročným jedlom dopadlo práve takto.

Hrachový prívarok

hrachova-kase-vejce-repa Celkom by nás zaujímalo, ako sa dá hrach prinútiť, aby vyzeral práve takto. Tak či onak, táto ranná stolica dozdobená krúžkom varenej repy nám aj po rokoch príde velice šik.

Kôprový prívarok

im000069

Toto bol tiež celkom slušný fór. :)

Paradajková polievka

55321-rajska-polevka-s-ryziOhriata voda a paradajkový pretlak. Chvalabohu, pokaziť toto jedlo bola výzva, s ktorou sa ani školské kuchárky nie vždy dokázali popasovať.

Čevapčiči

cevabcici_s_brambory_cibuli_a_horcici Čevapčiči sa napriek svojmu odpudivému zjavu čas od času zjesť dalo. Nuž, aj majster tesár sa utne.

Dukátové buchtičky

j80554Jedlo, ktoré bolo pre mnohých žiakov doslova vykúpením. Áno, dokonca aj školská kuchárka zvládne uvariť puding!

Španielske vtáčky

j102646

Vcelku luxusné jedlo, všakže? Iste za normálnych okolností dobrota… v školskej jedálni sa však hovädzie mäso spravidla menilo na podrážku a ryža zasa na broky. Toto bola skutočne špecialitka, s ktorou sa tety kuchárky vedeli vyhrať.

Krupicová kaša

krupicova_kase Toto bol doslova kameňák! Povedzte dieťaťu, že k obedu dostane krupicovú kašu a potom mu naservírujte toto! :D :D

Šošovicový prívarok

recept_foto_359 Áno, chutilo to presne tak, ako to vyzerá…

Čož takhle dát si špenát:

starocesky-spenat-brambory-uzene-maso_j797Jedlo, ktoré mnoho ľudí dodnes nenávidí aj zásluhou školských jedálni. Bez srandy, za tento výtvor by si tety zaslúžili spakruky jednu poriadnu Pepkovskú…

Sladké oné

thumb_10845_3_1000_1000_ Skrátka ďalší okúzľujúci majsterstuk školskej kuchyne. Ako predjedlo k tejto lahôdke hádam najlepšie naštartuje chuťové zmysly držková polievka…

Knedlo, zelo, vepřo

vepov-vrabec-duen-zel-bramborov-knedlk-1302700030 Pri pohľade na tanier človek stráca dych… :D

Rizoto:

xdsc00066Ako vidíte na obrázku, v školskej jedálni si boli dobre vedomí faktu, že jedia aj oči!

Znojemské dusené mäso

znojemske duseneÁno, teta kuchárka, velice správne. Dnes som mal od rána neodolateľnú chuť na knedľu s ryžou…

Zdroj: Školské jedálne | Foto: youtube, školské jedálne