Home MIX Zákaz stresu v práci, Česi pripravujú nový zákon!

Zákaz stresu v práci, Česi pripravujú nový zákon!

0
Zákaz stresu v práci, Česi pripravujú nový zákon!

Znie to ako sci-fi a asi to pri zavádzaní do praxe aj trochu sci-fi bude. Česi sa však rozhodli skoncovať so stresom na pracovisku.

Znie to neuveriteľne, ale Ministerstvo práce ČR pracuje na novele zákona, ktorá má predchádzať stresu na pracovisku. Neviete si predstaviť ako? Toto je ich plán.

Firmy sa po novom budú musieť snažiť vytvoriť také pracovné prostredie, aby nedochádzalo k stresovaniu zamestnancov, ujme na psychike, násiliu a obťažovaniu. Rozhodujúci bude pritom lekársky posudok, ktorý môže dokážať alebo vyvrátiť, že vám stres v práci spôsobil zdravotné problémy.

Každá firma vraj ale bude stres hodnotiť inak. Niekde bude faktorom stresu krátky čas na vykonanie práce, inde dlhá pracovná doba, konflikty s kolegami alebo prílišná zodpovednosť, či šialená komunikácia so zákazníkmi. S návrhom už súhlasili aj odborári, ktorí chcú lepšiu organizáciu práce, spravodlivé normy, ale aj kompenzáciu stresu (relaxačné pobyty a skrátenie pracovnej doby). Zákon by sa mohol v Čechách dostať do praxe už v apríli budúceho roka.

Zamestnávatelia týmto návrhom veľmi nadšení nie sú a boja sa zneužívania zákona a ťahaníc po súdoch. Pre väčšinu zamestnancov môže byť tento zákon vykúpením z ťažkej situácie, kedy pracujú pod enormným tlakom. Otázne ostáva, ako sa zákon nastaví v praxi a ako sa bude jeho dodržiavanie kontrolovať.

Aj vám určite napadla otázka, kedy toto vylepšenie príde i k nám (zatiaľ by sa u nás mohli zriadiť aspoň antistresové honiace búdky :D). Nuž, my budeme na začiatok asi radi, ak budeme mať v apríli zostavenú fungujúcu vládu.:)

Ak zákon neprejde, je aj iné riešenie 🙂

Zdroj: Tv.nova.cz, Youtube.com  Foto: Theagingexperience.com