Dôkazov, že hlúposť v rôznej intenzite klíči v každom veku všade na svete a rovnomerne medzi oboma pohlaviami, nájdeme v histórii viac než dosť.

Pre ukážku spomeňme napríklad dvorného bylinkára cisára Hsien Tsunga, ktorý r.820 pred našim letopočtom vyburcoval celú kráľovskú spoločnosť za účelom predvedenia prevratného elixíru, ktorý okamžite zastavuje starnutie. Ukázalo sa, že zázračný elixír funguje dokonale, pretože cisár ani početná časť pospolitosti očarenej vidinou, že s postupujúcim vekom ušetria za make-up, už neostarla ani o minútu. Netreba dodávať, že hlava podareného mastičkára sa za okamih skotúľala na podlahu hneď vedľa hlavy svojho šéfa.

Za zmienku stojí určite aj fakt, že hlúposť zďaleka nie je výhradne individuálna záležitosť. Ako príklad poslúži prípad z roku 1967, keď sa v ekvádorskej dedinke Picoaza stal starostom púder na nohy.

Počas miestnych volieb, keď sa rozhodovalo o tom, čie pozadie sa usadí do najmäkšieho kresla v meste, totiž spoločnosť na výrobu zásypov na chodidlá Pulvapies rozbehla kampaň za účelom zvýšenia predaja rovnomenného produktu. Všeobjímajúci slogan „Voľte akéhokoľvek kandidáta, ale pre dobrý a zdravý život voľte Pulvapies“ bol už zrejme pre dobrý ľud ekvádorský na dekódovanie príliš. Hoci z kroník nie je známe či predaj blahodárneho produktu vzrástol, jedna vec šéfom kampane rozhodne vyšla. Ctihodný zásyp Pulvapies bol zo ziskom takmer 70-tich percent hlasov zvolený do čela dnes 20-tisícovej obce. Pomáhať a slúžiť.

Ale k veci. O tom, že nárast hlúposti od prvopočiatkov mysliacej spoločnosti je priamo úmerný nárastu obyvateľstva, svedčí nasledujúci rebríček neuveriteľných zločinov (či pokusov o nich), z ktorých niektoré samotného autora článku nechávajú v údive, že ľudstvo bolo vôbec schopné vyvinúť sa do štádia, keď dokáže používať príbor.

Rebríček je zostavený výhradne zo situácií, ktoré sa stali v uplynulom týždni.

5. Krádež prípravku proti vypadávaniu vlasov a žiletiek

Jablko nepadá ďaleko od stromu. Najmä ak bol strom zasadený v Oregone, v starých dobrých spojených štátoch amerických. Polícia v meste Beaverton totiž v piatok zatkla zločineckú dvojicu, otca a syna, ktorý v štátoch Oregon, Idaho, Montana a Washington počas ôsmich týždňov „nakupovania“ v drogériách nakradli tovar za 72 000 dolárov. Išlo najmä o Rogain (prípravok proti vypadávaniu vlasov), žiletky a tehotenské testy. Okrem toho, že človeku okamžite napadne, koľko stojí taká žiletka v USA, stojí za zmienku že uvedenú dvojicu polícia zadržala, keď sa lup snažili predať policajtovi v utajení. Stále teda nie je jasné, či ide ozaj o zločin alebo iba o krízu stredného veku spojenú so začínajúcim plešivením. Zadržaní boli v čase zatknutia hladko oholení.

hlupáci 1

4. Opakované vykrádanie mincí z nemocničného parkovacieho automatu

Prípad z britského mesta Oldham je, čo sa týka hlúposti, obojstranne zaujímavý. Čo sa týka súdnictva i obžalovaného. Russel Stansfield bol totiž za čin, ktorý spáchal začiatkom tohto roku, odsúdený až minulý týždeň. 38-ročný Brit bol obvinený z opakovaného vykrádania mincí z nemocničného parkovacieho automatu. Súd za účelom zastavenia kriminálneho pekla, ktoré Stansfield rozpútal, keď znehodnocoval platné parkovacie lístky, naparil obvinenému trest v podobe zákazu používania akýchkoľvek automatov a prístrojov, v ktorých sa používajú mince. Ide o prvý zaznamenaný rozsudok tohoto typu na svete. CBO, čo je britský úrad pre štúdium správania zločincov, kvapol do rozsudku trochu zo svojho nevyčerpateľného vedra múdrosti: „Obvinenému je dovolené kúpiť si lístok na metro, musí však odstúpiť od automatu bezprostredne po jeho použití. Tiež sa povoľuje použiť telefónnu búdku, ale len v núdzovej situácii.“

hlupáci 2

Čerešničku na tortu pridal sám Stansfield. „Ak mám pravdu povedať, je to zvláštne. Je kopa vecí, ktoré teraz nemôžem robiť. Na druhej strane mám aspoň výhovorku, keď za ne nezaplatím.“

3. Krádež mrazenej pizze

Ak hlavní hrdinovia nasledujúceho príbehu konali s úmyslom dostať sa do hlavných správ za žart týždňa, pokus to bol dobrý. Na druhej strane, u týchto Američanov si človek nikdy nemôže byť celkom istý.

hlupáci 3

Strážnik v sklade s potravinami v meste Gambell na Aljaške volá v nedeľu ráno na policajnú stanicu a hlási krádež 80-tich kusov mrazenej pizze. Odhad škody znie v prepočte 13.75 dolára za kus na 1100 dolárov. Vo vyšetrovacom spise, zrejme najtenšom v dejinách Aljašky, ďalej stojí, že policajný dôstojníci, ktorí boli práve v službe, dostali silné podozrenie na páchateľa v momente, keď im o niekoľko minút zazvonil telefón po druhý raz a neznáma osoba ponúkala kuchyni policajného oddelenia na predaj väčšie množstvo pizze. Ako neskôr vysvitlo, za záhadným hlasom v slúchadle bol jeden z dvojice. John Koozaata, Lewis Oozeva, ktorých neobvinili len z faktu, že majú skvelé priezviská, ale aj z krádeže druhého a vlámania tretieho stupňa. Obaja obvinení sa momentálne nachádzajú v priestoroch nápravného centra v Anvil Mountain na Aljaške a my im tam prajeme veľa zdravia.

2. Krádež mäsových výrobkov

Ostávame na území USA. Silné druhé miesto v rebríčku totiž obsadila dvojica kriminálnych živlov z Floridy, kde sa v meste DeLand “pokúšali” vykradnúť samoobsluhu.

Apríl 2015 sa končí štvrtkom a manažér jedného zo supermarketov siete Winn-Dixie práve nachytáva 54-ročného muža tmavej pleti, ako napcháva nohavice svojej družky (ktoré má práve na sebe) mäsovými výrobkami za 400 dolárov. Žena reaguje pohotovo a presne mierenou ranou do krku posiela manažéra k zemi. Privolaná polícia zatýka dvojicu v momente, keď muž ako uvedomelý vodič zastavuje na jednej z križovatiek na červenú. V kufri auta nachádza niekoľko balení hovädzej sekanej, steakov, rebierok, slaniny a galón odfarbovacieho prostriedku. A takto sa končí jeden nevinný pokus o rodinné barbecue.

1. Krádež a zneužitie cudzej šekovej knižky

Bojov o prvé miesto sa zúčastnilo viacero súťažiacich, avšak v dnešnej dobe pokročilých moderných technológií tento neodpustiteľný prejav hlúposti naberá až gargantuovské rozmery a primát si teda rozhodne zaslúži.hlupáci 4

Tip pre začínajúcich kriminálnikov: Ak uvidíte svoju fotografiu s popisom “Hľadaná osoba” na facebookovej stránke vášho miestneho programu “Hľadá sa”, pokiaľ možno, nelajkujte.

Levi Charles Reardon z Montany, obvinený z krádeže a zneužitia cudzej šekovej knižky o tomto pravidle zrejme nikdy nepočul. Čo by inak azda ostalo nepovšimnuté, nádherne zviditeľnil spolu s niektorými kamarátmi jediným kliknutím na súhlasný facebookovský palec nahor. Cascade County Crime Stoppers, dokonca zverejnilo screenshot Leviho fotografie s jeho osobným podpisom.

Foto: Internet

Autor: Martin C.