Meno Jack Ma vám s najväčšou pravdepodobnosťou nebude vravieť nič. Na tom by pritom nebolo nič výnimočné, je to predsa človek, ako každý iný – z mäsa a kostí. Číňan ale svojím spôsobom výnimočným predsa len je. Oproti „bežným smrteľníkom“ totiž vyniká svojou neoblomnosťou, ktorou sa preukázal pri viacerých ťažkých okamihoch vo svojom živote.

Jack to nemal ľahké už od detstva. Jeho rodina nepatrila k vrchnej vrstve, ktorá si mohla žiť ako v bavlnke. Tak ako milióny ľudí po celom svete, aj Jack tak musel soj život naštartovať sám. Začať sa rozhodol od školy, ako však sám vraví, vstupné skúšky sa mu nepodarilo spraviť ani na tretíkrát. Nevzdal sa, výsledkom čoho bolo úspešné absolvovanie vysnívanej školy. Nastávala však otázka, čo bude vo svojom živote robiť ďalej.

Ma to ružovo nevidel. Aj preto sa miesto zbytočných vyhliadok zameral na priemerné zamestnania, medzi ktoré patrilo i miesto predávača v KFC. Aká však bola smola, keď z 24 uchádzačov nevzali len jedného. A bol ním práve Jack. Bolo to tak jedno z celkovo tridsiatich zamestnaní, o ktoré sa Číňan uchádzal márne.

Alibaba

Väčšina z nás by sa po 30 zbabraných pracovných pohovoroch zrejme zahrabala do piesku a tam vyčkala na koniec sveta. Jack bol ale iný. Jeho motivácia naberala každým dňom na sile, dôsledkom čoho bol skvostný nápad založenia e-commerce platformy Alibaba, ktorá ponúkala ľuďom z celého sveta najrôznejší tovar za skvelé ceny. Hoci sa za prvé tri roky Jack zisku nedočkal, ani toto ho neodradilo. Naopak, stal sa ešte produktívnejším.

Keďže banky s bláznom, za akého Jacka považovali, pracovať nechceli, ten musel vymyslieť jedinečný spôsob platieb. Ma tak po niekoľkých dňoch tuhého premýšľania vytvoril vlastný platobný systém. Vďaka samostatnému platobnému systému Alipay mohol neskôr uskutočňovať transakcie v najrozlíčnejších menách medzi kupujúcimi a predajcami z celého sveta. Takýmto spôsobom nabrala Alibaba výrazne na popularite a postupne sa z nej stával TOP nápad internetu v Číne.

Jack

Jack tak navzdory názoru mnohým ľuďom, ktorí tvrdili, že hlupák nemá vo svete šancu internetu, uspel. A neostalo len pri klasickom úspechu. Stal sa z neho dokonca jeden z najvplyvnejších podikateľov sveta, s majetkom presahujúcim hodnotu 20 miliárd dolárov je pritom v tejto chvíli nedostihnuteľnou jedničkou v Číne.

Alibabu využíva v súčasnosti viac ako 100 miliónov kupujúcich a predajcov, ktorí obľúbený e-shop navštveujú denne. Platobný systém Alipay sa pritom vryl do pamäti až 800 miliónov ľudí po celom svete, vďaka tomu sa mu podarilo v minulom roku úspešne vstúpiť na burzu. Jack Ma je tak jasným dôkazom toho, že na výslnie sa dá dostať aj z kopy ho*ien. A to doslova.

Zdroj: Business Insider