WhatsApp – zdanlivo lacná aplikácia, za ktorú zaplatíte oveľa viac, ako ste si mysleli. Apka, ktorá umožňuje posielať textovky, zdieľať multimediálny obsah a po novom aj telefonovať, je po prvom roku bezplatného používania dostupná za poplatok 0,99 USD, čo je približne 0,89 € ročne. Poplatok je však len zlomok ceny, ktorú naozaj zaplatíte!
Aplikáciu WhatsApp vo svete využíva viac ako 700 miliónov používateľov, ktorí cez ňu denne pošlú cca 30 miliárd správ, 700 miliónov fotiek a 100 miliónov videí. Zrejme tento rýchly rast bol dôvod, prečo ho Facebook minulý rok kúpil za 19 miliard USD. Tentokrát si však na WhatsApp posvietil rakúsky časopis Konsument a výsledok?
Jedná sa o jednu z najnebezpečnejších aplikácií, akú si do svojho telefónu môžete nainštalovať! Okrem smiešneho poplatku totiž zaplatíte stratou svojho súkromia! Pri inštalácii si žiada prístup doslova ku všetkému, čo v mobile máte. Začína to už pred inštaláciou samotnej aplikácie. WhatsApp si okamžite vyžiada od používateľa súhlas s prístupom k jeho kontaktom, miestam, kde sa práve nachádza, sms-kám, fotkám, videám, mikrofónu (odpočúva vaše hovory), kamerovým záznamom, informáciám o bezdrôtovom pripojení, k zapnutým apkám a dokonca aj k totožnosti majiteľa telefónu či k údajom o volaniach.
Služba si môže ľubovolne sťahovať údaje na svoj server, a to už počas inštalácie. Čo je na tom najsmutnejšie, služba vďaka prístupu ku kontaktom narúša aj súkromie ľudí, ktorí jej prístup k svojim údajom nikdy neumožnili. Používateľ sa následne dostáva na uvítaciu stránku, ktorá si vyžiada ďalší súhlas s obchodnými podmienkami. Na odkaz s obchodnými podmienkami asi klikne iba málokto, veď komu by sa chcelo čítať 12 stránok textu v angličtine. Navyše nie každý po anglicky hovorí a je to vlastne jediná cesta, ako zistiť, na čo všetko dávate aplikácii povolenie.
Navyše hacknúť WhatsApp je pre hackerov v súčasnosti malina. Vlastne to zvládnete aj vy, a to pomocou bežne stiahnuteľných aplikácii, ktoré vyvinuli hneď dvaja softvéroví vývojári. Cez “WhatsSpy Public” od Holanďana menom Maikela Zweerinka sa možno dostať ku všetkým údajom od posledného prístupu cez profilové obrázky až po statusy a nastavenia ochrany osobných údajov. Informácie o poslednom prístupe umožní sledovať aj softvér výskumníkov z univerzity v Ulme, a to dokonca aj vtedy, keď má používateľ vypnutú notifikáciu “naposledy videný“ – všetko, samozrejme, bez jeho vedomia.
Ako si teda chrániť svoje súkromie? Najlepšie urobíte, ak si túto aplikáciu rovno odinštalujete z telefónu! Ak ale trváte na jej používaní, môžete vyskúšať toto: Skontrolujte si nastavenia súkromia. V položke Účet/Súkromie vypnite potvrdenia o prečítaní správy aj verejné zobrazovanie informácií o poslednom prístupe. Pri profilovej fotke a statuse si môžete vybrať, či budú viditeľné pre každého, len pre vašich známych alebo pre nikoho. Ideálne bude, ak prístup nenecháte nikomu. Tak či onak, vďaka hore spomínaným aplikáciám je ale účinnosť týchto opatrení veľmi relatívna.
PS: NUTNO DODAŤ, ŽE AJ NAPRIEK VŠETKÝM “ŠPEHOVACÍM” SYSTÉMOM JE APLIKÁCIA WhatsApp OPROTI OPERAČNÉMU SYSTÉMU WINDOWS 10 LEN AMATÉR!
Zdroj: Konsument, thisisiigbrother.com