Čo keby navigácia vedela zistiť, že za Trnavou na diaľnici D1 je dlhokánska kolóna a obísť sa dá po starej ceste? A čo takto, kde číhajú policajti? To už smrdí antiradarom, ale nebojte sa. Všetko je to reálne a legálne v navigácii Waze, ktorá je, podržte sa: ZDARMA!

Dvaja borčekovia z Indie, ktorí už za svoj nápad zinkasovali od Googlu miliardu dolárov, raz na ceste domov z práce dlho trčali v zápche. Jednému z nich napadlo, že by bodla aplikácia do mobilu pre varovanie ostatných nešťastníkov.

Ako funguje Waze?

A tak vznikol Waze. Váš smartphone totiž používa GPS, ktoré vie, akou rýchlosťou sa pohybujete. Teda, ak idete po diaľnici napríklad 70 km/h alebo menej a na danom mieste sa vás vlečie viac, je to jasné! Ste v zápche. Pretože Waze funguje iba online, okamžite odosiela info o vašej neštandardnej rýchlosti na server. Ten ju vyhodnotí a podá ďalej ostatným, či dokonca zmení ich trasu, aby sa kolónam vyhli. Šikovné, nie?

780
Zápcha: čím červenšia, tým pomalšia…

Policajné hliadky

Užívatelia môžu, samozrejme, aj manuálne pridávať rôzne udalosti, ktoré sa na ceste dejú, ako napríklad uzávierky, havárie či radary a policajné hliadky. Všetkým, ktorí pôjdu po vás, sexy ženský hlások v slovenčine oznámi: „Pozor, pred vami je hlásené nebezpečie“ alebo “… policajná hliadka”.

Komunita

Na Waze si môžete pridať aj priateľov (aj na Slovensku je ich naozaj veľa) a zbierať body a odmeny. Čím viac kilometrov najazdíte, tým viac máte bodov a na ceste môžete nájsť i rôzne „cukríky“ (teda bonusové body a iné prémie).

781
Rozhranie je samozrejme aj v slovenčine. Všetko je pekne animované a na obrazovke vidíte aj ostatných Wazerov, teda vodičov, ktorí používajú Waze.

Nevýhody

Aby sme iba nechválili, treba povedať, že navigácia má problém pri nedostatočnom internetovom signále, nie vždy navedie do cieľa úplne najpresnejšie a pri dnešných cenách roamingových dátových služieb je v zahraničí prakticky nepoužiteľná. Za všetky cenné informácie, ktoré vám dá po ceste, by ste jej však niekedy najradšej vybozkávali displej.

Manmagazin.sk odporúča vyskúšať všetkými desiatimi.