„Ty si preč a ja sa na to dívam v inom svetle, 
pýtaš sa, čo nás rozdelilo, asi kilometre,
a každý v inom meste, v zatúlaných topánkach, 
a nikto nevie, aká sprevádza ho smotánka, 
viem, trochu smutné, ne? 
Našli sme medzeru, alebo dieru v systéme? 
Stále to isté meno, stále tá istá tvár, 
vidíš ju odlietať, no nejak nechce pristávať.
A v diaľke vidíš, že sa blížia svetlá semaforov, 
dúfaš, že ti poradia, no blikajú len oranžovou, 
nech si vyberieš jak vyberieš, furt si to ty, 
my ostávame rovnakí, no menia sa nám životy.
Bol som tvoj život, že vraj mne patril ten tvoj, (aha),
dali by sme za seba ich, no neprišla poprava,
asi je dobre, že sme nažive furt obaja, 
veď život ide ďalej, no ne my, ale len ty a ja.“

 

Celkom pravdivý úryvok z textu skladby Križovatky od rapera Plexa. Presne tak končí 80 % vzťahov na diaľku. Láska síce hory prenáša, ale dokedy bude mať na toto prenášanie trpezlivosť?

Vzťah na diaľku nie je žiadna hračka. Potrebuje silnú dvojicu, obrovskú dávku dôvery, trpezlivosti a nervy zo železa. Láska si však nevyberá a ak spojí dvoch ľudí, ktorých delia desiatky až stovky kilometrov, musia sa rozhodnúť, či vstúpia do vzťahu, kde bude s najväčšou pravdepodobnosťou množstvo hádok zapríčinených práve veľkou vzdialenosťou alebo sa vyberú ľahšou cestou a potenciálny vzťah nechajú plávať.

Ak ste už vzťah na diaľku prekonali a dnes už zdieľate jednu domácnosť, môžete byť na seba obaja pyšní. Ste dôkazom toho, že vzťah na diaľku má perspektívu a keď sa chce, všetko sa dá. Veríme, že budete súhlasiť s výhodami, ktoré vám tento vzťah do života priniesol, ale aj s nevýhodami, s ktorými ste sa museli a možno ešte stále musíte pasovať. Vy, ktorí sa nachádzate na križovatke, možno vám pomôžeme zabočiť do správneho smeru.

Výhody:

Intenzívnejšie prežívanie spoločných chvíľ

Keď sa po dlhšom odlúčení na pár dní stretnete, nebudete sa vedieť jeden druhého nabažiť. Tieto chvíle pre vás budú nesmierne vzácne.

Vždy sa máte na čo tešiť

Odpočitávate dni a potom už doslova až hodiny. Neviete sa dočkať chvíle, kedy budete môcť svoju polovičku opäť vystískať.

Všetko je romantickejšie

Ak aj nie ste zrovna najväčší romantik, vzťah na diaľku ho z vás urobí. Navzájom sa budete chcieť robiť šťastnými, takže si veľmi rýchlo osvojíte aj romantické gestá a možno aj bez toho, aby ste si to nejako zvlášť uvedomili. Pôjde to samo.

Joyful African young woman with phone and friends

Plnohodnotnejšie strávený spoločný čas

Keďže spolu budete málo, je pravdepodobnejšie, že budete mať pestrejší program ako dvojice, ktoré sú spolu denne.

Máte pevné základy

Každý, kto prežil vzťah na diaľku, vám povie, že ani zďaleka nejde o prechádzku ružovou záhradou. Ale ak ňou prejdete a rozhodnete sa spoločne niekde usadiť, znamená to, že váš vzťah je naozaj silný.

Nevýhody:

Lúčenia

Pokiaľ sa stretávate každý víkend, tak sa vás emóciami nabité lúčenia asi netýkajú, ale ak sa s frajerkou vidíte trebárs každých šesť týždňov, je úplne na mieste, že slza vyjde aj vám, aj keď ste silný chlap.  Najhoršie na tom je, že počas tých pár dní, kedy je vám pekne, viete, že sa o chvíľu budete musieť opäť na niekoľko týždňov rozdeliť.

Nedôvera a žiarlivosť

Vy ste tam, ona tu, alebo naopak. Ale nie ste spolu a každý trávi čas s inými ľuďmi a aj opačného pohlavia. V tom prípade nie je ľahké nežiarliť, keď viete, že máte atraktívnu babu a že keď sa ide zabávať von s kamoškami, môže sa pritrafiť ktokoľvek, kto jej bude chcieť pomotať hlavu. Jeden taneček, druhý taneček… A rovnako sa to môže týkať aj vás. Možno, kým vy vonku popíjate len s kamarátmi pivečko, ona doma prežíva muky, či sa na vás nenalepí nejaká čajočka. A práve to je spúšťačom najväčších hádok vo vzťahu na diaľku.

Stále nalepení na telefónoch

V dnešnej dobe viberou, whatsappov, massengerov si skrátka dvaja ľudia, ktorí sú vo vzťahu, ani nemôžu nepísať. A tak zrejme aj vy ste, respektíve budete stále s telefónom v ruke oznamovať každý svoj krok a čakať na ten jej.

vzťah na dialku.jpg 1

Hádky

Hádky kvôli tomu, kto kde bol, hádky kvôli tomu, že ste niekde boli a nenapísali ste to, hádky kvôli tomu, kto komu neodpísal, hádky kvôli tomu, kto komu nezavolal, hádky kvôli tomu, že je niekto tomu druhému prednejší, hádky kvôli tomu, že si neviete nájsť čas na skype. Hádky, ktoré by neboli, keby ste spolu!

Nedostatok se*u

Vzťah na diaľku nie je založený na se*e a ak ste se*uálny maniak, bohužiaľ, toto asi nebude vaša šálka kávy, ak nechcete byť neverník. Treba skrátka vydržať a potom, keď príde deň „D“, poriadne si ho vychutnať.

Každý má svoje zvyky

Ako sme už spomínali, spoločné stretnutia po dlhom odlúčení majú svoje nenahraditeľné čaro. Ale ak ste už spolu viac dní, môže dôjsť k viacerým sklamaniam. Každý z vás je naučený na istý spôsob života, na svoj vlastný režim, ktorý možno nezapadne do režimu toho druhého.

Pocit beznádeje

Ak príde veľa hádok, spolu s nimi sa objavia aj otázky, či to má vôbec zmysel, či nebude lepšie, ak sa rozídete. Ak sa budete trápiť nad vecami, ktoré sme spomínali vyššie, možno na chvíľu rezignujete a poviete si, že už nevládzete a stačilo. Potom však opäť vytriezvete.

Plynulý prechod do dlhodobého vzťahu na diaľku

Jeden, dva, dobre ešte tri roky sa dajú vydržať. Predsa len človek študuje, cestuje, chce si privyrobiť. Ale pokiaľ už ide o vzťah, ktorý takto funguje, dajme tomu, päť a viac rokov, vtedy je asi na mieste otázka, či chcete takto oddelene žiť až do smrti. Teda pokiaľ je váš partner ten na celý život. A ak už aj zdieľate jednu domácnosť, len vy ste napríklad na týždňovkách a vaša žena doma gazduje, počas obdobia, kedy budete dlhšie spolu, bude tiež ťažké spojiť vaše v podstate dva odlišné životy. V takom prípade je tu vysoká pravdepodobnosť, že si už po pár dňoch začnete liezť na nervy a každý sa opäť bude chcieť vrátiť do svojho zabehnutého pohodlia.

vzťah na dialku.jpg 2

A teraz niečo zo života:

Tóno: “S frajerkou sme spolu sedem rokov a aj keď už spolu takmer rok bývame, ja pracujem v zahraničí, takže sme spolu len cez víkendy. Ak mám povedať pravdu, nefunguje to tak, akoby malo. Keď prídem domov na pár dní, je to ešte ok, aj keď sa väčšinou stále hádame, pretože mňa to ťahá aj von za kamošmi. No a keď sme spolu dlhšie, tak sa hádame ešte stokrát toľko. Ona si v našej domácnosti robí veci po svojom a ja keď prídem, chcem ich mať zase po svojom. Každý si varí sám a program už tiež neriešime nejako extra spoločne ako kedysi. Ale domov sa neplánujem vrátiť, tie peniaze, ktoré by som zarobil, mi za to nestoja.”

Juraj: “Musím povedať, že vzťah na diaľku je poriadna makačka a aj keď som chlap, ale priznávam, že nejedenkrát ma položil až tak, že som musel plakať. Je to ťažké, keď viete, že vás vzťah ničí, ale keď zároveň bez tej druhej osoby nechcete žiť. No tie chvíle, keď sme boli spolu boli neopísateľné a pochopí ma asi len ten, kto si takýmto vzťahom prešiel. So svojou frajerkou sme takto žili tri roky a aj keď sme sa medzitým niekoľkokrát rozišli, teraz už konečne bývame spolu a som strašne rád, že som nespravil takú chybu a že som z toho vzťahu nezdupkal.”

Stano: “Keď som bol na intráku, pohyboval som sa len v spoločnosti dobrých kamošiek, ktoré mali frajerov mimo mesta, kde sme študovali. Chlapi im robili dosť veľké problémy a žiarlivostné scény a odvtedy, ako si ich moje kamošky našli, už nechceli chodiť ani von. Ja som im nadával, že ako sa tak môžu preboha správať. Pred nedávnom som reakcie tých žiarlivcov pochopil. Moja aktuálna frajerka začala rozmýšľať nad tým, že by odišla študovať do iného mesta, kde by bývala na intráku. Pri tej predstave mi prišlo až zle, vzťah na diaľku – NIKDY!”