Predstavte si, že sa jedného dňa zobudíte a svet bude tak trochu iný. Neunesú vás mimozemšťania ani sa neprebudíte vedľa supermodelky, zmení sa len vaša profesia. Miesto do svojej obvyklej práce si to totiž namierite tam, kde vás kedysi vodila vaša fantázia. Zobudíte sa v zhmotnení vášho vysnívaného detského povolania. Pamätáte si ešte, čím ste chceli byť?

 

Mestá plné hasičov, smetiarov, policajtov

Detstvo je mozaikou nádherných okamihov, to nám určite dáte za pravdu. Všetko je nové, zaujímavé, inšpirujúce. Dieťa ešte nemá naučené reakcie, preto sa správa prirodzene. Keď ho niečo teší – smeje sa, keď ho niečo desí – bojí sa, keď sa mu niečo nepáči – vyjadrí sa. Aj preto si deti vyberajú, čím chcú byť – od srdca a nekalkulujú s informáciami vhodnými na pracovný pohovor: Aký je nástupný plat? A čo pracovná doba? Môžem očakávať nejaké firemné benefity? Jediný benefit v detských očiach je, že smetiarske auto vrčí a hasiči húkajú.

Ako malí chlapci ste vydržali celé hodiny pozorovať bager, ktorý hĺbil jamu obrovskou lyžicou. Túžobne ste chodili na vlakovú stanicu, aby ste sa mohli pokochať približujúcimi a vzďaľujúcimi sa rušňami. Autobusár bol pre vás – ten pán, čo má svoj veľký autobus, zatiaľ čo vy ste mali len jeho umelú napodobeninu. Keď po ceste prechádzali kombajny, nevedeli ste zatvoriť ústa od úžasu. S palicou v ruke ste strieľali kriminálnikov, bez absolvovania BOZP ste stavali bunkre a do vesmíru vás vyslala stromová raketa. Mohli ste byť čímkoľvek, každý deň niekým iným. A potom ste dospeli.

Kam sa tratia sny?

Len málo ľudí sa drží svojich detských snov. Asi preto, že po pričuchnutí k dospelosti, zisťujeme, že sú dôležité iné veci ako voziť sa na smetiarskom aute. Zrazu záleží aj na tom, koľko za takéto vozenie dostaneme.

3526530172_ee6f04e598_z

Okolie neustále tlačí a kladie dookola tú istú otázku: Čím chceš byť? Pýtajú sa vás to od útleho veku, až kým nie ste zapadnutý v nejakom zamestnaní. Prispôsobiť sa očakávaniu spoločnosti je vyčerpávajúce. Zrazu už neviete ani kým ste a nie kým by ste chceli byť. Pomaličky vám berú svet Samka požiarnika. Zo smetiara sa stáva manažér, z traktoristu grafik, z vojaka sbs-kár. A aj keď sa priority a záujmy vekom menia, tie prvotné pocity šťastia pri bezprostrednej hre na kohokoľvek, v nás zostávajú.

Začnite sa hrať

Vo svete dospelých pokojne dbajte o zárobok, no nezabudnite nechávať otvorené dvierka aj svojmu detstvu a hrajte sa. O mužoch sa často hovorí, že sú večné deti. Možno je to len určitá závisť zo strany žien, že ony samé nimi nie sú, že sú až príliš zodpovedné, aby sa úplne uvoľnili. Nenechajte si to vziať, nie je nič lepšie, ako byť čas od času bezstarostný. Každý by mal vedieť byť tak trochu aj dieťaťom.

A ako je to u vás? Odložili ste svoje sny alebo ste z nich skrátka vyrástli? Robíte dnes to, čo vás napĺňa či sa vraciate do detských snov a potichu šepkáte: „Aj tak raz budem požiarnikom!“?

Foto: Youtube