Povesť dlhoročnej neochvejnej bojovníčky za práva Afroameričanov, úspešná univerzitná kariéra docentky a srdcervúci životopis opisujúci detstvo prežité v strachu pred prenasledovaním pre tmavú farbu pleti. Úctihodný život, až na to, že všetko je založené na klamstve.

Rachel Dolezal, 37. líderka poprednej americkej organizácie bojujúcej za rovnoprávnosť ľudí tmavej pleti NAACP, je v skutočnosti beloška. A tvrdia to skutočne dôveryhodné zdroje – jej rodičia.

Všetko sa prevalilo, keď sa Rachel zverila miestnym médiám, že musela v minulosti čeliť deviatim rasovo motivovaným útokom, a novinári požiadali o komentár jej rodičov. Rachelina matka sa už nemohla nečinne prizerať, ako jej dcéra neustále klame verejnosť a vydáva sa za niečo, čím v skutočnosti nie je, navyše si na tejto identite buduje úspešnú kariéru. Médiám preto poskytla rodný list a fotografie svojej dcéry, ktoré jasne dokazujú, že dcérina pleť je biela ako alabaster a dokonca i vlasy majú plavý odtieň! V jej tele teda nekoluje krv afrických predkov.

dolezal foto manmagazin

To by, samozrejme, nebol nijaký prečin, veľa ľudí mení svoj zjav aj oveľa radikálnejším spôsobom. Rachel si však ku svojej novej podobe vymyslela aj dojímavé príbehy, len aby postupovala vyššie a rýchlejšie vo svojej kariére. Tvrdila napríklad, že ako dieťa žila v Juhoafrickej republike, čo rodina vyvrátila. Uvádza tiež, že jej predkami boli africkí otroci. V skutočnosti jej rodina pochádza z Nemecka a Čiech. Medzi ďalšie klamstvá patrí prehlásenie, že sa narodila v indiánskom stane, že v jej rodnom liste je ako svedok uvedený Ježiš Kristus, pretože žili v úplnej izolácií a nikto nemohol narodenie potvrdiť. Vyrastala vraj s lukom a šípom v ruke a učila sa loviť divú zver. Pravdou je, že Rachel sa od detstva pohybovala v prostredí Afroameričanov. Jej rodičia dokonca adoptovali štyri africké deti. Aj jej exmanžel je čiernej pleti, na svadobnej fotografii však má Rachel ešte blond vlasy a bielu pleť. Práve po rozvode nastal zlom, ktorý rozbehol reťaz klamstiev.

Rachel sa najskôr snažila všetky odhalenia zamiesť pod koberec a banalizovať situáciu ako obyčajné nedorozumenie v rodine. Vo svetle nedávnych konfliktov medzi políciou a obyvateľstvom tmavej pleti však udalosti nabrali oveľa väčší rozmer. Časť verejnosti neskrýva pohoršenie, no sú aj takí, čo si ju zastávajú. Jej nasadenie v boji proti rasismu je iste obdivuhodné, ale nešlo by to aj bez tých klamstiev?

Foto: Twitter