Život študenta nemusí byť len o nekonečných oslavách a prechádzaní od skúšky k skúške. Svoje o tom vedia predovšetkým okupanti internátov, ktorí sa vo svojom dočasnom bydlisku stretávajú s kadečím. Zdá sa ale, že častokrát katastrofálne podmienky na bývanie sú oproti Rusku stále prijateľné.
Nebudeme tvrdiť, že sú slovenské internáty ideálne. Neustále tečúca voda (prípadne netečúca vôbec), netesniace okná, jedna chabo vybavená kuchyňa či pár wc a spŕch na celé poschodie, to rozhodne nie je prostredie, v ktorom by sme sa mali vedieť sústrediť na štúdium. A podobné to majú aj v Rusku. Vlastne asi horšie.
Nigérijsky študent Kudakwashe Ndlova študuje na moskovskej univerzite Lomonosov, túto izbu zdieľa so svojím ruským spolužiakom.
Ndlova získal na svoje štúdium štipendium a za izbu platí mesačne 10 dolárov.
Má to ale jeden háčik. Izba totiž vyzerá ako cvičné stredisko Červenej armády. Samotný Kudakwashe tvrdí, že má najväčšiu obavu zo zatekajúcej vody, ktorá môže kedykoľvek spraviť skrat.
Spokojní nie sú ani Christopher Onoja (22) a Issac Ismaila (24) z Nigérie, ktorí museli na vlastné náklady opraviť nefunkčné svetlo a zrenovovať steny.
Issac ukazuje kuchyňu určenú pre jedno poschodie internátov. V tejto oblasti sa to oproti Slovensku nelíši.
Študentka hudby Dinara Vafina (26) so svojimi spolubývajúcimi problém nemá, napriek tomu by ale mala radšej vlastnú izbu. Za tú 4-lôžkovú zaplatí mesačne asi 50 dolárov.
Číňanka Yang Zhao (25) chcela prvotne bývať v podnájme, avšak pri zistení, že ide o Aziatku, ju domáci odpísali. Preto bola nútená presťahovať sa sem.
Jediná výhoda internátov? Krásny výhľad na Moskvu, zhodujú sa študenti.
Elena Gasykuova (24) študuje ekonomiku, zabúdať ale nemôže ani na udržovanie čistoty. Na ozname vo výťahu sa píše, že upratovacie dni sú v sobotu a nedeľu.
Študenti musia vykonávať domáce práce, ako napríklad umývanie okien, kúpeľne, podláh, kuchyne, ale aj pravidelné čistenie stien.
Oznam na záchode upozorňuje na nutnosť dodržiavania poriadku.
Hľadáte práčku? Nebuďte smiešny…
Vrátnici internáty pravidelne zamykajú o 23.00 večer, odomykajú ich o 5. ráno. Prekĺznuť v noci je veľký problém.
Ako na Slovensku, aj tu na internátoch fungujú turnikety. Neželaný hosť sa tak na izbu nedostane.
Pravidelné kontroly o 21:00 sú zamerané na poriadok. Po troch neprítomnostiach študenta v izbe o 21:00 putuje oznam rodičom.
Vchod do internátov.
Zalkar Toktogulov (24) z Kyrgystanu rád trénuje v miestnej „posilňovni“.
Zalkar sa snaží udržiavať v posilňovni, aj keď nie je profesionálnym boxerom. Život na internáte mu neprekáža.
Zdieľaná izba ponúka útočisko aj pre Inese Manguse (24), ktorá hráva na gitare.
Zákaz fajčenia v budove je samozrejmosťou.
Avšak študenti ho nerešpektujú… Najlepšie sa vraj fajčí na 12. poschodí.
Ale na fajčenie nie sú, zdá sa, nevhodné ani chodby.
Študentská klasika – stiesnený priestor.
Foto: Businessinsider.com