Kedysi patrilo Československo medzi popredných svetových vývozcov zbraní. A zdá sa, že český zbrojársky priemysel ani dnes nespí na vavrínoch. Aspoň to tvrdia špecialisti z Vojenského výskumného ústavu, ktorí prišli s novým “vynálezom” – pancierovým iglú.Zvláštny „stan“ skutočne dostal pomenovanie Iglú, respektíve po anglicky Igloo. Ide o vysoko odolný pancierový úkryt pre vojakov, ktorý je rozložiteľný a ľahko ho možno prepraviť na ľubovoľné miesto. Iglú je určené na prechodný úkryt vojakov v oblasti s vyšším rizikom napadnutia, kde jednotky nemajú k dispozícii stabilné zázemie vojenskej základne.  Jeho plusom je mobilita, relatívne nízka hmotnosť a tiež jednoduchá montáž aj demontáž. Konštruktéri tohto „vynálezu“ tvrdia, že je ideálnym riešením pre misie, pretože ho možno prepravovať letecky aj v bežných vozidlách.

iglu

Úkryt pre šiestich

Základom zariadenia je pevný hliníkový rám, na ktorý sa navešajú dve vrstvy pancierových plátov z hliníkovej zliatiny. Vďaka nim a svojmu tvaru ochráni iglú vojakov ako pred paľbou z ručných zbraní, tak aj pred výbuchmi a črepinami delostreleckých a mínometných granátov. Vnútro zariadenia je rozdelené na predsieň a pracovný a ubytovací priestor, pričom sa do tohto pancierového úkrytu pohodlne vojde šesť osôb. Dvom vojakom zaberie stavba iglú približne štyri hodiny a určite je veľkou výhodou to, že žiaden z dielov nemá hmotnosť väčšiu ako 60 kilogramov. Iglú možno ešte spevniť vložením ďalšieho výplňového materiálu medzi vrstvy pancierových plátov, a tak zvýšiť jeho odolnosť. Zaujímavosťou je, že úkryt odolá výbuchu trhaviny o hmotnosti 20 kilogramov a obavy vraj netreba mať ani z tlakovej vlny, ktorá zariadenie vďaka jeho oblému tvaru obíde bez akéhokoľvek poškodenia.

Chce ho aj NATO

Vývoj pancierového úkrytu začal v brnianskom Vojenskom výskumnom ústave pred dvoma rokmi a prvé skúšky odolnosti proti výbuchu absolvovalo zariadenie tento rok na jar. S úplným ukončením skúšok sa ráta v roku 2018, potom by sa iglú malo stať súčasťou výzbroje Českej armády. Iglú je unikátom v celej Severoatlantickej aliancii a záujem oň už prejavilo aj vedenie NATO.

iglu

Foto: Michal Zdobinský – ATM

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Mia
Riadim sa heslom ,,Ži a nechaj žiť". Ako každý správny Vodnár potrebujem slobodu, neznášam mantinely a obmedzenia každého druhu. Svoj vesmír si neviem predstaviť bez rodiny, priateľov, psa, prírody, kníh, dobrej kávy, postele a počítača. Ak by nebol počítač, postačí aj pero a papier.