Švédske firmy sú v rámci Európskej únie priekopníci v zavádzaní šesťhodinovej pracovnej doby namiesto osemhodinovej, ktorá je najviac rozšírená po celom svete. Podľa výsledkov prieskumu produktivity týchto firiem to má na zamestnancov a na ich vykonanú prácu pozitívny účinok.

„Osemhodinová pracovná doba nie je taká efektívna, ako by sme si mohli myslieť. Zostať plne sústredený na špecifickú prácu je obrovská výzva. Aby sme sa s touto úlohou vysporiadali, prerušujeme prácu inými vecami a robíme si prestávky tak, aby sa pracovný deň stal znesitelnejším. Zároveň je aj pri takom pracovnom nasadení ťažšie viesť súkromný život mimo prácu,” povedal Linus Feldt, generálny riaditeľ výyojárskej spoločnosti Filimundus, ktorá začala šesťhodinovú pracovnú dobu minulý rok testovať.

Vo Švédsku s počtom obyvateľov 9,5 miliónov sa bežná pracovná doba pohybuje medzi 40 a 55 hodinami týždenne. Zavádzanie kratšej pracovnej doby nie je dané zákonom, ale na základe výsledkov vývojarskej spoločnosti začína tento fenomén uplatňovať stále viac a viac firiem. Priekopníkom sa stala pobočka japonskej firmy Toyota vo švédskom Goteborgu už pred trinástimi rokmi. Pobočka vďaka tejto zmene zaznamenáva o 25 % väčší zisk, spokojnejších zamestnancov a príjemnejšie pracovné prostredie.

Podľa štúdií vedcov z Oxfordskej Univerzity by zamestnávatelia mali tiež zvážiť posunutie pracovnej doby minimálne o hodinu. Aby ľudia začínali pracovať najskôr o 10 ráno, miesto o 9 či aj skôr. „Zamestnanci by mali začínať o 10 dopoludnia. Väčšina totiž trpí spánkovým deficitom. Nemôžeme meniť náš 24 hodinový rytmus, ” tvrdí vedec Paul Kelley z Oxfordskej univerzity.

Najdlhšiu pracovnú dobu majú Nemci, Íri a Briti, ktorí pracujú 48 hodín týždenne. Na Slovensku máme 40-hodinový pracovný týždeň. Najkratší majú Francúzi a Belgičania s 35 hodinami týždenne.

Čo by ste povedali na to, keby ste mohli počas týždňa ušetriť celý pracovný deň? Myslíme, že by ste tento článok mali asi preposlať svojmu šéfovi. 🙂

Zdroj: echo24.cz, razorsfinalfore.com