Majiteľa iPhoneu alebo iného zariadenia od Apple spoznáte ľahko. Sám sa vám pochváli. Buď slovami, alebo prostredníctvom sociálnych sietí. Značka sa stala symbolom exkluzivity a luxusu. Kto z vás ale tuší, čo znamená odhryznuté jablko, alias logo tejto celosvetovo uznávanej značky?Logo na zadnej strane vášho zariadenia je poctou pre Alana Turinga. Muža, ktorý položil základy dnešných moderných počítačov. Propagoval výskum v oblasti umelej inteligencie a rozlúštil nemecké vojnové kódy šifrovacieho zariadenia Enigma.

alan-turing

Jeho smrť sa desať rokov po konci vojny spája s Apple. Nepovšimnutý pre svoju prácu čelil väzeniu pre údajné hrubé obscénnosti a bol nútený pichať si estrogénové injekcie, ktorých cieľom bola “liečba” jeho homosexuality. Sklamaný sa rozhodol ukončiť svoj život, a to veľmi nevšedným spôsobom. Zahryzol do jablka napusteného kyanidom. Nakoniec zomrel v zabudnutí dňa 7. júna 1954. Desať rokov a jeden deň po vylodení v Normandii, ktoré sa mohlo uskutočniť i vďaka nemu.

giphy

Príbeh však pokračuje, keď dvaja podnikatelia zo Stanfordu hľadali logo pre svoju zbrusu novú počítačovú firmu. Áno, reč je o Stephanovi Gary Wozniakovi a Stevovi Jobsovi. Tí nakoniec ako logo pre svoju spoločnosť zvolili odhryznuté jablko. A to z jediného dôvodu, vzdať hold priekopníkovi prvého číslicového počítača.

wozniak-jobs

Zdroj: cnn.com | Foto: cnn.com, csmonitor.com, sk.wikipedia.org, giphy.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Lukáš K
Mladý chalan zaoberajúci sa novinkami blúdiacimi nekonečnými vodami internetu. A ženami, rozhodne ženami.