Hovorí sa, že výzor nie je všetkým, avšak je mimoriadne dôležitým, pokiaľ ide o vyvolanie dobrého dojmu u vášho budúceho zamestnávateľa. Prvý dojem sa totiž vytvára do niekoľkých sekúnd po stretnutí s novým človekom.
Úprava zovňajšku a najmä voľba vhodného oblečenia je na pracovnom pohovore dôležitým faktorom. Každý určite poznáte ten pocit zúfalstva, keď nastane deň pohovoru a zrazu neviete, aké oblečenie správne zvoliť. Ale to nie je jediná vec, ktorá nás v súvislosti s pohovorom takmer všetkých spája. Jedna z prvých veľkých otázok je – čo si mám dať na seba? Je pravdepodobné, že vaši priatelia a rodina vám povedia pravdu. Ako sa dostávame viac do stresu, tak si opakujeme bezduchú vetu – vyzerá to v poriadku?
Dresscode je na pohovore veľmi dôležitý a netreba ho zanedbať. Takže otázkou je – naozaj vyzerám v poriadku? Najbežnejší outfit, ktorý by mal muž zvoliť, je oblek. Rozhodne ide o najlepšiu voľbu bez ohľadu na to, či idete na pohovor do banky alebo do kaviarne. Váš outfit ukazuje, že si ceníte dôležitosť a význam pracovného pohovoru. Potenciálnemu zamestnávateľovi ním dáte najavo svoj vzťah k firme. Ak prídete na pohovor v džínsoch, vyťahanom svetri, športovej košeli či okopaných topánkach, nepriamo tým naznačíte, že vám na pohovore nezáleží a takmer s istotou sa dostanete do pozície zamietnutého uchádzača. Dokonca bez toho, aby ste prehovorili.
Oblek je tou najlepšou voľbou, ktorá vás nikdy nesklame. Teraz to však neznamená, že pôjdete do prvého obchodu a kúpite si oblek. Treba nakupovať s rozvahou. Musí vám perfektne padnúť a sedieť na tele ako vaša druhá koža. Najmä v bankách a poisťovniach si potrpia na presný strih a typ obleku. Najlepšie je zvoliť si farby v tmavých odtieňoch a skombinovať ich s bielou alebo svetlomodrou košeľou a s tmavohnedými alebo čiernymi topánkami. Celý outfit musí pôsobiť elegantne, upravene a čisto. Ak budete vhodne oblečený, nemusíte sa báť, že vás zhodnotia záporne hneď pri vstupe na pohovor.
Netreba však zabúdať, že existujú aj odvetvia, kde si môžete dovoliť prísť na pohovor aj v menej formálnom oblečení. Týka sa to napríklad pohovorov s veľmi umeleckou a tvorivou pozíciou, kde svojim oblečením chcete vyjadriť sám seba. V tomto prípade by mohol oblek s kravatou pôsobiť až príliš škrobene a budúceho zamestnávateľa by mohol skôr odradiť.
Čo by si muži nikdy nemali vziať na pohovor:
1. Sandále, tenisky, žabky.
2. Obrázkové kravaty.
3. Farebné ponožky
4. Rifle, šortky či voľnočasové nohavice.
5. Bláznivé farebné tričká.