Od najväčšieho cirkusu v tomto roku nás už delí len pár dní (zápas sa koná 26. 8. v nedeľu ráno nášho času v priamom prenose na Dajto 01:00), tak sa pekne usaďte, pretože sa spoločne pozrieme na to, ako pravdepodobne zápas medzi Floydom Mayweatherom a Conorom McGregorom prebehne, zhodnotíme kvality a naopak chyby jednotlivých súperov a pozrieme sa aj na samotnú podstatu pripravovaného zápasu. Samozrejme, pripojíme i tajný tip redakcie.Mr. Defence = Pán Obrana

Floyd je označovaný za najlepšieho defenzívneho boxera v histórii športu, rovnako tak vládne najpresnejšej štatistike bodov samotných úderov v priemere na zápas. Od začiatku svojej profi kariéry, kedy sa mu v prvom zápase postavil Roberto Apodaca, dokázal Floyd odolať 49-krát. V priebehu svojho 21-ročného búrlivého kraľovania neprišiel v rámci knockdown pravidla nikdy o bod, čo znamená, že počas zápasu nespadol na zem ani jeden raz. Pravdupovediac, diváci boli párkrát svedkami diskutabilných prepáčení zo strany rozhodcu, ale oficiálne ho na zem nikto nikdy neposlal. Čo sa týka otvorených rán po údere rukavicou, to Floyd v profi ringu nezažil, no musíme spomenúť, že krvavý nos a rany po zrážke hláv sa mu prihodili vo viacerých zápasoch. Bohatý afro-američan ako jeden z mála naozaj plní motto samotného boxu “zasiahnuť a nebyť zasiahnutý“. S celkovým skóre 49-0 (26 KO), snažiac sa dohnať jediného muža, ktorý jeho rekordu zatiaľ odoláva (Rocky Marciano 50-0), si Floyd na prekročenie magickej hranice 50 výher za súpera ani lepšie vybrať nemohol.

Ír, ktorý si došiel po veľký balík peňazí

Conor McGregor je známy predovšetkým ako útočník, pričom veľká väčšina jeho víťazstiev končila v boji na nohách a nie na zemi. Kariéru v MMA začal síce ako nadaný exekútor chýb a prešľapov svojich súperov (counter puncher – zápasník vyčkáva na pohyb a úder súpera, pričom následne odpovedá svojím silnejším a rýchlejším úderom), ale odvtedy sa naučil používať oveľa agresívnejší štýl. Bojuje v postoji ľaváka, no často prechádza do konvenčného postoja, čo dokázal viackrát využiť vo svoj prospech. Jeho presná a zároveň brutálna priama ľavačka je všeobecne známa ako najnebezpečnejšia zbraň v arzenáli, ak nie najlepšia v celom UFC. McGregorov MMA rekord 21-3 (18 KO) dopĺňa fakt, že sa stal prvým zápasníkom v súťaži UFC, ktorý je držiteľom 2 opaskov z rôznych váhových kategórií naraz.

Money Money Money

Predpokladaná najnižšia čiastka, ktorú si bude Mayweather schopný odniesť, je 100 miliónov dolárov, ale v konečnom dôsledku to môže byť až štyrikrát toľko, ak predaj zápasu pôjde podľa predstáv televízií. McGregor si za účasť v zápase polepší najmenej o 75 miliónov dolárov, čo je päťkrát viac, ako zarobil v ktoromkoľvek podujatí v UFC. Relatívne dobré čísla sa pohybujú na čiastkach 400 miliónov dolárov pre Mayweathera a 127 miliónov dolárov pre McGregora. Mcgregor sa necháva počuť, že má v pláne ovládnuť šport boxu ako taký, čo je ale v priamom rozpore s peňažnou motiváciou, ktorá sa mu podložila na tácku. Po absolvovaní zápasu a vysoko pravdepodobnej prehre si Conor nebude musieť robiť vrásky nad návratom do klietky a bude môcť spokojne odísť do dôchodku. Tak prečo to nevyužiť?

Výsledok zápasu je už dávno známy

Je to veľmi jednoduché a ako príklad stačí uviesť meno Chris Algieri. Bývalý šampión organizácie WBO junior welterovej váhy dobre vie, čo to znamená prejsť z bojových športov na profesionálny box a boxovať na najvyššej úrovni. Ako dieťa a potom dorastenec sa venoval Algieri bojovým umeniam, a to hlavne kickboxu. Po solídnej amatérskej jazde sa stal profesionálom a dosiahol unikátny rekord 20-0. Ako neporazený svetový šampión kickboxu odišiel spokojný na dôchodok a v roku 2008 sa vrátil, aby mohol začať s profesionálnym boxom. Počas svojej kariéry boxoval s jednými z najlepších šampiónov, ako sú Ruslan Provodnikov, Errol Spence, Manny Pacquiao a Amir Khan.

Algieri ani žiadny iný športovec nebol a nebude schopný zmeniť svoj štýl a prekračovať latku boxerských profesionálov v jednom zápase. Algierimu trvalo 10 až 15 zápasov, aby sa čisto adaptoval len na box a dokázal sa tak udržať v línii tých najlepších. On sám priznal dlhé časové obdobia, ktoré mu bránili vo fyzickej výkonnosti, keď transformoval na dlhých 12 boxerských kôl. Conor bude mať vďaka týmto rozdielom šancu vyhrať 1 alebo 2 kolá na začiatku zápasu. Je viac ako pravdepodobné, že Floyd rozohrá svoju šachovú partiu pomaly a v nasledujúcich kolách budeme svedkami zvyšujúcej sa aktivity a sebavedomia zo strany Floyda. Počet úderov tesne nad opasok bude v prvej polovici zápasu vyšší a skúsenejší boxer začne udávať tempo a kúsok po kúsku rozoberať protivníka. Obaja sa pár týždňov pred zápasom dohodli na zmene váhy rukavíc z 10 uncí na 8 (227gramov). 8-uncové rukavice sú ľahšie a boxeri nimi dokážu vyvinúť väčšiu silu a rýchlosť počas úderov. Tento krok značí pohodlnosť, nebojácnosť a hlavne výhodu, ktorú Floyd pociťuje voči svojmu súperovi. Zmena tejto váhy, na ktorú Američan pristúpil, je jasným dôkazom toho, že má v úmysle ukončiť zápas skôr, ako odbije finálny gong večera.

Rozprávke je náhle koniec

Hlavným rozdielom je, že boxový úder sa považuje za umenie, pričom úder v MMA vyzerá ako pouličná opilecká bitka. Solídny amatérsky základ a kvalitná boxerská technika sa musí modelovať už od útleho veku. Box je veda, no MMA je šialenstvo. Potrebujete zručnosti bojovníka, keď chcete bojovať v oktagone? Samozrejme. Môžete vyhrávať aj bez profesionálnych trikov a byť úspešný v klietke? Samozrejme. Bohužiaľ, vo vrcholovom boxe sa to ani zďaleka povedať nedá.

Tajný tip redakcie

Connor McGregor spadne po prudkom údere nad opasok v 5. kole a rozhodca po odpočítaní do 10 ukončí zápas. Floyd si navýši skóre na 50-0 a odnesie ďalšiu tučnú sumu.

Váš tip na výsledok zápasu Floyd Mayweather vs. Conor McGregor?

Loading ... Loading ...

VIAC ŠPORTU nájdete na SportovyMagazin.sk – TU

Foto: Instagram | Video: YouTube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.