Islamský štát je známy svojím odporom ku všetkým pamiatkam, ktoré boli postavené v tzv. predislamskom období. Preto ničia tisícročné stavby a vôbec pritom nehľadia na ich nevyčísliteľnú historickú hodnotu. Svoje barbarské činy si ešte s radosťou natáčajú. Najnovšie zverejnili video, ktoré zachytáva deštrukciu brán asýrskeho mesta Ninive.

Ninive, posledné hlavné mesto starovekej Asýrie, ktorého korene siahajú až do 6. tisícročia pred naším letopočtom (p. n. l.), je dnes súčasťou irackého mesta Mosul. Asýrčania boli skvelí architekti, ktorí stavali veľkolepé chrámy, sochy či akvadukty. O vysokej výtvarnej úrovni obyvateľstva svedčia nálezy sochárskych prác, obrazov vytesaných do kameňa a obeliskov.

mashki brána
Brána Mashki

V meste boli postavené viaceré krásne chrámy, vrátane 80-izbového paláca kráľa Senacheriba. Všetko obklopoval 12 kilometrov dlhý múr, ktorý prerušovalo 15 brán. V tomto období však boli časté konflikty s okolitými ríšami a vojnami oslabená Asýria, vnútorne nahlodaná spoločenskými rozpormi, neodolala babylonsko-médskej koalícii. Ninive tak v roku 612 p. n. l. zaniklo a o sedem rokov na to zanikla celá Asýrska ríša. Z tohto obdobia sa zachovalo viacero nádherných stavieb, medzi nimi aj brány Adad, Mashki a Božia brána.

brána adad
Brána Adad

Brána Adad, pomenovaná po mezopotámskom bohovi počasia a búrok, a brána Mashki, známa aj ako brána k napájadlám na rieke Tigris, boli postavené okolo roku 700 p. n. l. V 20. storočí prebehla ich rekonštrukcia a obyvatelia mesta Mosul sa mohli pýšiť historickými pamiatkami nevyčísliteľnej hodnoty. To už, bohužiaľ, neplatí.

božia brána
Božia brána

Členovia Islamského štátu, ktorí odsudzujú modlárstvo a všetko predislamské, stavby staré takmer 3000 rokov pomocou buldozérov a výbušnín zrovnali so zemou. Za obeť Daesh padol aj múr, ktorý obklopoval mesto. Milovníkom histórie tak už ostali iba oči pre plač. Najkrajšia a najznámejšia, tzv. Božia brána je poškodená, no údajne ešte stále stojí. Ktovie dokedy…

Zdroj: News.nationalgeographic.com, Liveleak.com, Egyptan.sk | Foto: News.nationalgeographic.com