Samojazdiaci autobus, navyše vytlačený na 3D tlačiarni, sa zrejme čoskoro stane súčasťou mestskej hromadnej dopravy. Otázka kde je úplne zbytočná. Jasné, že v USA.

Možnosti 3D tlačiarní sú čoraz fascinujúcejšie a zdá sa, že čoskoro budú mať v konzumnej spoločnosti veľké zastúpenie rovnako ako samojazdiace autá, autobusy, lietajúce autá, vznášadlá, vysokorýchlostné vlaky a podobné technologické vymoženosti. V podstate všetky tieto vynálezy sú zatiaľ vo fáze testovania, no postupom času sa stanú súčasťou dopravy vo svete (okrem našej krajiny, ktorá sa ešte len snaží postaviť diaľnice), aby zlepšili podmienky cestovania a, samozrejme, znížili produkciu znečistenia spôsobeného systémom dopravy dnešnej doby. To isté platí aj o samojazdiacom elektrobuse Ollie, ktorého diely sa na 3D tlačiarni vytlačia za 10 hodín a ich zloženie trvá asi hodinu.

O čo ide?

Elektroautobus, alebo lepšie povedané elektrominibus, Ollie, ktorý vznikol zo spolupráce spoločností Local Motors a IBM, už brázdi ulicami amerického Washingtonu. Jeho kapacita je 12 miest a na samojazdu používa senzory ako Radar a Lidar, tiež kamery, ktoré mu umožňujú reagovať rýchlejšie človek. Súčasťou elektroautobusu je aj integrovaný systém “Watson Internet of things” od IBM zaručujúci bezpečné pripojenie a správu zariadenia a tiež analyzujúci dáta, ktoré uplatňuje počas jazdy.

Na čo bude Ollie slúžiť?

Jeho úlohou bude dostať cestujúceho rýchlo a spoľahlivo z bodu A do bodu B. Samojazdiace autobusy Ollie budú súčasťou vozového parku s centrálnym operačným strediskom. Systém je navrhnutý tak, aby zabezpečil čo najefektívnejšiu prepravu pasažierov, čo bude možné prepočítavaním algoritmov. Ide však o veľkú výzvu, keďže všetko bude fungovať podobne ako Uber.

samojazdiaci autobus vo Washingtone

Ollie momentálne jazdí v skúšobnom režime

Sympatický elektrobus, ktorý počas jazdy dokonca komunikuje s cestujúcimi, jazdí skúšobne v uliciach Washingtonu zatiaľ bez cestujúcich. V priebehu roka by sa mala testovacia prevádzka rozšíriť aj do miest Las Vegas a Miami a ak sa všetko podarí, tak ju uvidíme aj v Európe, konkrétne v Berlíne, Kodani a tiež v austrálskom meste Canberre.

Zdroj: Localmotors, Computerworld, YouTube | Foto: Instagram, YouTube