Iný kraj, iný mrav. Toto príslovie plne platí na poňatie svadobného tanca v maorskej kultúre. Tanec nabitý brutálnymi výrazmi tváre mužov, ktorí akoby sa chystali na rozhodujúci boj, je ako z akčného filmu. Slovenská nevesta by po takomto výstupe ženícha asi vzala nohy na plecia.

Tanec “haka” má v maorskej kultúre mnoho využití. Podľa dostupných informácií ide o vojnový tanec, ktorý však v tejto kultúre používajú aj pri iných príležitostiach. Je to vraj spôsob vzdania úcty a prejav hrdosti konkrétnej osobe alebo celej rodine. Tento bojový tanec používa aj ragbyový tím z Nového Zélandu na navodenie dravosti pred zápasom. Aký je ale jeho význam na svadobnej hostine? Možno vyľakať nevestu, aby v posteli od strachu urobila aj nemožné.

Aj keď ako je vidieť vo videu, aj družičky ovládajú tento zúrivý bojový tanec.  Na Slovensku by určite nepochodilo ani prejavovanie hrdosti a úcty vyplazeným jazykom. Viete si predstaviť, že na niekoho ako prejav hrdosti namiesto potľapkania po pleci alebo potrasenia rukou vyplazíte jazyk? Možno tak ešte medzi politikmi.

 

Zdroj: Facebook