Studená vojna medzi Sovietskym zväzom a USA bola aj súbojom v tom, kto dokáže vytvoriť lepšie, rýchlejšie a účinnejšie zbrane. Jednou takou bol aj supertajný ruský hydroplán, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť až 650 kilometrov za hodinu!

Pre mnoho ľudí je história len nudným školským predmetom, ktorý nejako pretrpia. Potrebujete si pamätať veľa faktov, veľa rokov, veľa mien a podobne. Ale keď si nájdete ten kúsok histórie, ktorý vás zaujme, hneď zmeníte názor a o všetko okolo sa začnete zaujímať s radosťou. Určite to poznáte, ak si pozriete dobre spracovaný dokument v televízii a ani neviete ako a zrazu pri ňom strávite hodiny.

vvc

Ak ste ešte nenašli ten svoj obľúbený kúsok z histórie, možno vás nasledujúce video presvedčí o tom, že studená vojna bola jedna z najzaujímavejších a technicky najnáročnejších výziev histórie ľudstva. Až donedávna boli všetky materiály o ruskom hydropláne KM prísne tajné, ale dnes je všetko inak a môžete sa len so zatajeným dychom pozerať, čo všetko dokázali sovietski inžinieri vymyslieť!

lun3Prečítajte si tiež:

Podarí sa opäť oživiť „Kaspickú príšeru”?


Na prototype sa pracovalo šesť rokov a vo svojej dobe išlo o najväčší stroj, aký bol kedy postavený. Prvé testy prebehli v Kaspickom mori dňa 11. októbra 1966. Okrem toho, že mal stroj hmotnosť 540 ton, čo je, mimochodom, o 150 ton viac ako Boeing 747, chvost hydroplánu bol vo výške až dvadsať metrov. A aj s takými rozmermi bol tento obrovský stroj schopný letieť rýchlosťou vyššou ako 650 kilometrov za hodinu! Takže si určite viete predstaviť tú silu, ktorú muselo mať osem predných motorov. Ale veď pozrite sa na to!

Zdroj: Musclecarszone.com, Youtube