Viacerým z nás celkom pokojne postačí aj klasický smartfón, pre tých náročnejších je tu ale netradičná ohybná verzia, s ktorou prišli kanadskí vedci. Predstavili prototyp smartfónu ReFlex, ktorý môžete ohýbať ako papier. A skutočne to funguje!

Kedysi bola predstava zrolovať smartfón úplne absurdná, dnes sa k tomu vedci stále približujú. Pevné prehnutia displejov v podobe Flex smartfónov od LG či Galaxy S6 Edge od Samsungu tu už boli, tentokrát prišli s revolučným nápadom. Výskumníci z Quenn’s University Human Media Lab predstavili prototyp smarfónu ReFlex a prezentujú ho ako vôbec prvý flexibilný smartfón na svete, ktorý má farebný displej s vysokým rozlíšením a bezdrôtovú technológiu.

Tento prototyp využíva ohybný displej od LG s rozlíšením 720p, ostatné špecifikácie zatiaľ univerzita nezverejnila. Známy je však operačný systém a ním je Android 4.0 KitKat. Senzory na telefóne snímajú intenzitu ohybu, podľa ktorej sa vykonávajú patričné akcie. Takže v prípade silnejšieho prehnutia telefónu sú aj rýchlejšie pretáčané stránky knihy alebo silnejšia veľkosť náprahu napríklad pri hre Angry Birds. Vďaka vibráciám smartfón užívateľovi signalizuje spätnú odozvu o činnostiach, ktoré vykonal. Ohybnosť batérie vedci nespomínajú, zrejme je pevná a bude zabudovaná niekde na boku smartfónu.

Zdroj/Foto: Phys.org