Vedeli ste, že komár je najprešpekulovanejší upír na svete? Na vysatie vašej krvi je vybavený celkom slušným arzenálom, do vašej kože sa zavŕtava ako stavebné rýpadlo.

Všetci to poznáme. Už je tu ten čas, keď na nás číhajú na každom rohu. Najmä počas letných večerov, keď tak radi chodíme k vode, na výlety do prírody, po večeroch dlho vysedávame vonku a v noci spíme pri okne otvorenom. A on, maličký, chudučký, čaká a striehne, aby sa mohol do nás zavŕtať a sať.

Komáre sú, tak ako veľa iného hmyzu, pre človeka nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné. Po celom svete ročne zabijú množstvo ľudí, u nás to zatiaľ také dramatické nie je, hoci v posledných rokoch sa zvyšuje počet prípadov, keď človek po uštipnutí komárom musí byť ošetrený a sledovaný u lekára, lebo na mieste pichnutia mu narastie doslova “druhá hlava”, alebo teda hrča ako futbalka.

takto nás komár vyciciava

Celý systém od vpichu až po naozaj slastné napapkanie sa z našej krvy, je celkom prešpekulovaný systém. Komár k satiu aperitívu z nášho tela používa až šesť tenkých bodákov (takže ten hnusný parazit nás pichne naraz až šiestimi vpichmi), ktoré má na sosáku. Príroda mu do vienka nadelila tak veľa bodákov preto, aby sa mohol pohodlnejšie naobedovať. Každý z bodákov má svoju presnú úlohu, je to v podstate ako malý stavebný proces. Dva bodáky, tie na ktorých sú akési malé ostne, prebodnú pokožku, ďalšie dve slúžia ako podpera, jeden pracuje ako dokonalá slamka na pitie šťavnatej limonády a tá posledná slúži na poďakovanie za dúšok našej krvi, čiže na vstrieknutie chemických látok do nášho krvného systému.

Ale, slová nie sú nič. Pozrite si celý proces v krátkom videu, kde vo veľkom priblížení vidieť, ako nás komáre vyciciavajú.

Zdroj: Youtube | Foto: Wikimedia, Youtube