Astronómovia objavili ďalšiu supermasívnu čiernu dieru, ktorej objem je väčší ako 17 miliárd sĺnk.  Táto čierna diera je len o niečo menšia ako jej staršia sestra, ktorej objem je 21 milárd sĺnk.

Supermasívna čierna diera bola objavená v miestach, kde by to vedci nepredpokladali a to v centre galaxie, v riedko osídlenej oblasti – tzv. “kozmickom zapadákove”, v galaxii nazývanej NGC 1600, ktorá leží asi 200 miliónov svetelných rokov od Zeme, v súhvezdí Eridamus. Vedcov tento fakt naozaj prekvapil, pretože doposiaľ nachádzali čierne diery iba v hustých zhlukoch viacerých galaxií. Tento objav môže naznačovať, že čierne diery sa vo vesmíre vyskytujú častejšie ako sa predpokladalo. Čierna diera bola nájdená pozorovaním cez Hubble Space Teleskop, ktorý sa nachádza na obežnej dráhe a cez Gemini Teleskop, ktorý sa nachádza v observatóriu na Hawaji.

Následne po objave urobili vedci aj počítačovú simuláciu, ktorá približuje vzhľad čiernej diery v jadre galaxie. Čierny kruh v strede simulácie predstavuje časť tohto gravitačného kolapsaru (odbornejši názov pre čiernu dieru), kde v dôsledku silného gravitačného zovretia čiernej diery neunikne žiadne svetlo. Silná gravitácia čiernej diery deformuje priestor okolo samej seba, čo vyzerá ako obraz v zábavnej zrkadlovej miestnosti. Svetlo z hviezd v pozadí je roztiahnuté a rozmazané v dôsledku toho, ako sú hviezdy priťahované do čiernej diery.

Počítačová simulácia čiernej diery

Najnovší objav masívnej čiernej diery

Zdroj: space.com, NASA, Youtube.com  |  Foto: Instagram, NASA