Podľa mnohých je šport číslo jeden na Slovensku v súčasnosti v miernom úpadku. Ten však pociťujeme predovšetkým kvôli veľkým úspechom z nedávnej minulosti. Poďme si spoločne zaspomínať na najslávnejší okamih nášho hokeja.

Písal sa 26. apríl 2002 a vo Švédsku odštartoval 66. svetový šampionát, do ktorého Slováci vstupovali s optimizmom a s cieľom napraviť štvrťfinálové vypadnutia z predošlého šampionátu. Po jednoznačnom víťazstve nad Poľskom a následným nad Ukrajinou sme  prehrali s Fínmi. To však nikto nemohol tušiť, že je to posledná prehra krajiny s dvojkrížom na hrudi. Následné víťazstvá v osemfinálovej skupine nad Švédmi, Rakúšanmi i Rusmi znamenali očakávaný postup do play-off.

7. máj priniesol prvý veľký zápas, ktorý si fanúšikovia musia pamätať. Obrat proti Kanade sa nepodarí každý deň.

Bola to však len predzvesť vydretého postupu do finále cez favorizovaných domácich Švédov po samostatných nájazdoch.

11. mája 2002 o 19:00 sa na Slovensku zastavil čas, po 2 rokoch sme boli opäť vo finále, tentokrát proti silným Rusom, ktorých sme však už raz na šampionáte zdolali. Zopakovať to ale bolo mimoriadne zložité, no Slováci verili! Prvá tretina dopadla na výbornú, Višňovský s Bondrom zariadili dvojgólové vedenie, ktoré po Šatanovom góle z druhej tretiny ostalo stále nezmenené, stále sme viedli o dva góly. Potom však Rusi prepli na najvyšší prevod a odrazu sa zápas blížil do predĺženia. To však neprišlo. Dôvod? Nezabudnuteľná strela fantastického Petra Bondru rozhodla!!! Legendárny kanonier strelil svoj najväčší gól a to ich strelil za svoju kariéru niekoľko stoviek. Celé Slovensko oslavovalo svojich hrdinov, ktorí sa naveky zapísali do histórie národa rovnako ako nezabudnuteľný gól, ktorý si všetci pamätáme a tí mladší ho už zazreli pravdepodobne tiež. A teraz si ho zopakujme, spomínajme na neopakovateľné emócie a verme, že to nebolo naposledy…

A tí, ktorí máte voľné 2 hodiny, môžete si vychutnať celé finále MS 2002 🙂

Zdroj: youtube, wikipedia, hokejportal.net