Hoci už Ötzi po násilnej smrti pred 5300 rokmi nepovedal ani slovo, tentokrát „prehovoril“. Teda nie jeho mimoriadne zachovalé telo, ale technika. Vedcom sa totiž s ohľadom na viaceré faktory podarilo vytvoriť hlas približný tomu, ktorým disponoval samotný Ötzi.

Fascinujúci objav z doby medenej v podobe zachovalej múmie Ötziho sa nemeckým manželom podaril nájsť ešte v roku 1991, a to celkom náhodne. Po tom, ako sa pár vydal na prechádzku do Ötztalských Álp, natrafil tam na mŕtvolu. O to prekvapivejšie bolo, keď k nej dvojica podišla bližšie a zistila, že toto nie je človek z vtedajšej doby. Vedcom sa napokon podarilo zistiť, že ide o mimoriadne zachovalé telo človeka z doby medenej, ktorý zomrel pred 5 300 rokmi. V tejto domnienke ich neskôr utvrdil aj fakt, že Ötzi mal pri sebe luk so šípmi, medenú sekeru, pričom nájsť sa podarilo aj pozostatky topánok.

O 25 rokov neskôr, v roku 2016, sa vedcom podaril ďalší husársky kúsok. Tím, ktorý viedol Ronaldo Füstös, totiž dokázal zostaviť Ötziho hlasové ústrojenstvo, hrdlo a ústa, vďaka čomu sa mu podarilo vytvoriť podobný hlas, aký mal aj samotný muž spred niekoľkých tisíc rokov. Füstös pritom skonštatoval, že hlas je s najväčšou pravdepodobnosťou takmer totožný s hlasom múmie, avšak nepochybne sú tam aj isté malé odchýlky.

Foto: YouTube.com