Desaťročný americký výskum zoradil 61 krajín sveta podľa gramotnosti. Umiestnili sme sa v prvej polovici.

Americkí vedci sú známi tým, že sa púšťajú do výskumov, ktoré sú nie vždy celkom potrebné. Alebo nepotrebné prídu aspoň nám, bežným ľudom. O to viac, keď sa dopočujete, že tím skúmal celých desať rokov, ktorá krajina je najgramotnejšia. Našťastie si však v tomto výskume uchmatlo svoju priečku aj Slovensko.

Cieľ výskumu pôvodne znel zostaviť rebríček gramotnosti všetkých krajín sveta. Vedci z Central Connecticut State University však rýchlo prišli na to, že usporiadať viac ako dvesto krajín je priveľká úloha aj pre nich. Do celkového hodnotenia sa tak nakoniec dostalo 61 krajín.

Pod gramotnosťou v tomto prípade nemáme rozumieť len schopnosť písať a čítať. Kritéria boli komplexnejšie. V skutočnosti sa skúmala celková kultúrna vitalita jednotlivých krajín. Do úvahy sa bral celkový počet akademických, verejných, ale aj školských knižníc a počet kníh, ktoré obsahujú. Rátalo sa tiež s počtom novín na obyvateľa, ich náklad a počet ich internetových verzií. Vedci v hodnotení nevynechali ani dĺžku povinnej školskej dochádzky, výšku verejných výdajov na školskú dochádzku alebo počet PC a notebookov na domácnosť. Kritérií bolo, samozrejme, viac.

Slovensko si v konečnom svetovom rebríčku gramotnosti uchmatlo 28. miesto. Česi skončili na 23. mieste, Maďari na 27., Rakúšanka na 26. Prekvapivo sme predbehli Japonsko, ktoré skončilo na 32. mieste. Prvá desiatka najgramotnejších krajín sveta vyzerá nasledovne.

1. Fínsko
2. Nórsko
3. Island
4. Dánsko
5. Švédsko
6. Švajčiarsko
7. USA
8. Nemecko
9.Lotyšsko
10. Holandsko

Ako to vidíte vy? Myslíte, že je rebríček relevantný? A je vôbec niečo takéto potrebné skúmať? Naviac celých desať rokov?

Zdroj: reflex.cz l Foto: depositphotos.com