Už sme veľakrát počuli, že budúcnosť stravovania máme hľadať v ríši hmyzu. Najnovšie zistenia vedcov sú však ešte o niečo šokujúcejšie. V telách švábov objavili látku podobnú materskému mlieku, ktorú mladé šváby využívajú ako zdroj potrebných živín. V budúcnosti by mohla byť základom stravy pre športovcov a kulturistov.

Jeden konkrétny druh švábov, Diploptera punctata, má toho s nami spoločného oveľa viac, než by sa nám na prvý pohľad mohlo zdať. Rovnako ako potomkovia cicavcov, aj mláďatá tohto hmyzu sa rodia a po narodení sú kŕmené mliekom. Súčasťou takéhoto švábieho mlieka sú napríklad aj kryštály bielkovín, z ktorých sa potrebné látky uvoľňujú postupne a sú preto aj lepšie stráviteľné.

Ale výnimočné zloženie švábieho mlieka nekončí pri bielkovinách (ktorých je v rovnakom množstve výživy až trojnásobok v porovnaní s kravským mliekom). Obsahuje aj veľa sacharidov a tukov, čím sa stáva ideálnym kandidátom na podstatnú zložku vyváženej stravy budúcnosti. Prinajmenšom by ho mohli využívať športovci a bodybuilderi.

Princíp výroby takéhoto mlieka za pomoci najmodernejších biotechnológií by pravdepodobne spočíval v prenose švábích génov do kultúr kvasiniek. Žiadnym švábom by teda v procese výroby nebolo ublížené a žiadne švábiatká by neboli odtrhnuté od svojich mamičiek.

Zdroj: sbs.com.au Foto: flickr.com