Ticho ako v hrobe je desivé. Ak je k tomu ešte aj tma, zábava sa môže začať. Zoznámte sa s komorou, z ktorej doposiaľ každý ušiel.

 

Experimentálna komora je rekordman

Experimentálna bezodrazová komora v Orfield Laboratories sa nachádza v americkom meste Minneapolis. Ide o najtichšie miesto na planéte, ktoré je zapísané aj v Guinnessovej knihe rekordov. Mnohí z vás by si tu možno vedeli predstaviť ideálny oddych po náročnom dni v práci plnej hlučných kolegov. Na pár minút by ste síce pocítili úľavu od celodenného hluku a zhonu, no už po chvíli by ste sa z extrémneho ticha vôbec netešili.

bezodrazova komora
Táto komora je najtichším miestom na svete.

Prečo je taká desivá?

Bezodrazová komora totižto pohlcuje až 99,99 % zvukov a pýši sa hlukovou hladinou -9,4 dB. Čo je na tom také desivé? Vaše uši, laicky povedané, nie sú na takéto ticho stavané. Počas dňa aj noci ste neustále obklopený jemnými zvukmi, vlnami, či vibráciami, vďaka ktorým sa orientujete a odhadujete (napr. aj v noci počas spánku je vo vašej spálni intenzita hluku 30 dB). Ak sa teda zrazu ocitnete v úplne odhlučnenom a tmavom priestore, váš mozog stratí všetky informácie o okolí a vy tak môžete trpieť zvukovými halucináciami, klaustrofóbiou alebo panikou.

Zakladateľ firmy Orfield Laboratories Steven Orfield vysvetľuje príčiny tohto javu: „Čím je miestnosť tichšia, tým viac toho počujete“. Ďalej vysvetľuje, že začínate vnímať svoje orgány ako pľúca, žalúdok či tlkot srdca. Neexistuje nič, podľa čoho by ste sa orientovali, a tak sa sami stávate zvukom. Toto znepokojivé zistenie uvedie návštevníkov do nepríjemného stavu a sú nútení komoru opustiť.

bezodrazova komora
Pohlcuje až 99,99 % hluku, a tak sa sami stávate zvukom.

Hororová komora má svoje využitie

Človek v nej v doterajších experimentoch vydržal najdlhšie približne hodinu. Komora má však aj svoje praktické využitie. Orfield spolupracuje s NASA a poskytuje komoru astronautom pri testoch výdrže, keďže aj vesmír je obrovský zvukotesný priestor. Okrem toho tu firmy testujú akustiku tónov v mobilných zariadeniach a dokonca sa tu nahrával album Boba Dylana Blood on the Tracks.

Toto video si pustite aj so slúchatkami

Zdroj: vedelisteze.sk  Foto: thedailyomnivore.net, pixabay.com, flickr.com, Youtube