V Prahe sa počas leta nakrúcal film, ktorý predstaví osudy Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka. Títo česko-slovenskí parašutisti v roku 1942 spáchali atentát na jedného z najmocnejších mužov Tretej ríše – Reinharda Heydricha.

2B17D8DF00000578-0-On_set_Jamie_Dornan_was_spotted_filming_scenes_for_his_upcoming_-m-101_1438706713239

Snímok, ktorý ukáže drámu parašutistov a ich hrdinský čin, má na svedomí britský režisér Sean Ellis. Ten si v tomto prípade zobral na starosť aj scenár a kameru. „Po prvýkrát som sa začal zaujímať o príbeh operácie Anthropoid v roku 2002, kedy som videl televízny dokument o tejto udalosti. Nikdy predtým som o operácii nepočul a bol som doslova uchvátený činmi a faktami, ktoré som videl. Chcem, aby to bol film plný emócií a nie epická vojnová dráma. Ide mi o osudy Kubiša a Gabčíka, chcem vedieť čo cítili, “  prezradil Ellis.

Sean Ellis síce ešte nemá taký dlhý zoznam filmov ako niektorí iní hollywoodski velikáni, no už teraz tento 45-ročný Brit zbiera za svoje snímky úspechy. Zatiaľ sú jeho najviac oceňovanými filmami Cashback z roku 2006 (nominácia na Oscara za najlepší krátkometrážny film roku) a Metro Manila z roku 2013 (cena divákov za najlepší film na festivale Sundance).

Ellisov záujem (už podľa vlastných slov) o tento film je dlhodobý a môžeme sa tešiť, že to bude ďalší rovnako kvalitný a dobre hodnotený príspevok do svetovej kinematografie od tohto mladého režiséra.

Jamie-Dornan-Jan-Kubiš-520x245

V hlavných úlohách sa predstavia Jamie Dornan (Jan Kubiš) a Cillian Murphy (Jozef Gabčík). Pán Grey si tak odskočil (od bezhlavyapäty filmov) do Prahy aj čosi zahrať. Murphy, ktorého poznáme z vedľajších úloh, napríklad z trilógie o Temnom rytierovi, Počiatok alebo Vymedzený čas, si zahrá slovenského atentátnika Jozefa Gabčíka. Vedľajšie úlohy a ostatných parašutistov stvárnia aj českí herci ako napríklad Ondřej Malý, Jan Budař, Alena Mihulová, Václav Neužil, Martin Hofmann, Aňa Geislerová a ďalší. Predstaviteľ Jana Kubiša (Jamie Dornan) sa k filmu vyjadril, že je preňho cťou stvárniť skutočného hrdinu a je rád, že môže spáchať atentát na Heydricha aspoň v práci.

vha5c73e7_150109_5644470

Film sa nakrúcal v Prahe v britsko-francúzko-českej koprodukcii. Režisér ako i hlavní herci si stovežatú tak zamilovali, že uvažujú o uvedení premiéry v českej metropole. Film sa nakrúcal na autentických miestach, na ktorých sa udalosti v roku 1942 skutočne odohrali. Replika Kostola sv. Cyrila a Metoda, kde došlo k záverečnej prestrelke a kde všetci parašutisti napokon zahynuli, bola postavená v skutočnej veľkosti v barrandovských ateliéroch. Kostol bol počas bojov úplne rozstrieľaný a nacisti (zaskočení odporom parašutistov) útočili so všetkým, čo mali po ruke. Bolo jasné, že originál musí byť nahradený kópiou, aby ju bolo možné znova zdemolovať ako v roku 1942.

MAD5d448f_anthropoid

Anthropoid vzniká v produkcii spoločnosti LD Enterteinment, ktorá stojí za snímkami ako napríklad Medzi vlkmi (2011) v hlavnej úlohe s Liamom Neesonom, In Secret (2013) podľa predlohy knihy E. Zoly alebo hororového thrilleru Zbierka (2012). Koprodukčne sa na filme podieľa aj spoločnosť Lucky Man a jej šéf David Ondříček. Lucky Man pomáha pri výbere lokalít, českých hercov a komparzu. Zaujímavosťou je, že niektoré scény sa natáčali na rovnakých miestach, ktoré je možné vzhliadnuť vo filme D. Ondříčka – V tieni (2012).

Premiéra filmu ešte nie je ohlásená, no odpoveď na to, po kom (a prečo) dostalo Gabčíkovo svoje meno, by sme mali vidieť v prvej polovici budúceho roku. Manmagazin.sk sa už nevie dočkať… :)

Zdroj: filmserver.cz, theguardian.com