Rok 2015 nie je len 70. výročím konca 2. svetovej vojny, ale aj rokom neuveriteľných objavov práve z tohto obdobia. K tomu najnovšiemu došlo v posledných septembrových dňoch na juhu Poľska v lesoch pri obci Rzeszow. Tým nálezom bola neporušená hlavica smutne známej V2 (Vergeltungswaffe 2), alebo A4 (Aggregat 4), prvej balistickej strely na svete zaraďovanej aj medzi Hitlerove zázračné alebo tajné zbrane.

Alexander Rusin, ktorý vo vojne bojoval v roku 1944 ako partizán Armie Krajowej v lesoch v tejto oblasti, videl, ako raketa padala a rozlomila sa na dve časti. Prvá časť, zadná, dopadla o kilometer ďalej, v takzvaných Węgliskach. Tú sa podarilo partizánom nájsť a schovať. Tá druhá dopadla v mieleckich lesoch pri obci Dobrynin a tu aj dodnes zostala ležať, postupne pochovávaná pod dvojmetrovým nánosom zeminy. O tejto udalosti vedel len pán Rusin, ktorý až do svojej smrti nikomu okrem syna Romana o páde rakety nepovedal.

rusin1
Roman Rusin (v strede) pri odhaľovaní nálezu

Roman Rusin napokon predsa len odtajnil otcovo tajomstvo, a to dvom pátračom: Mariuszovi Mazurovi a Andrewovi Helowiczovi. Im sa skutočne podarilo objaviť na určenom mieste druhú časť rakety skladajúcu sa z takmer neporušenej bojovej hlavice, elektronických súčiastok a jednoduchého navigačného zariadenia. Práce na vytiahnutí hlavice však neboli vôbec jednoduché a trvali niekoľko dní.

Po vytiahnutí z miesta, kde raketa ležala až dodnes, ju čaká kompletné zreštaurovanie a presun do múzea. Nálezcovia dúfajú, že sa im podarí získať sponzorské dary, ktoré budú potrebné na rekonštrukciu nálezu. K samotnej exkluzivite nálezu sa pridáva aj fakt, že sa jedná o jedinú raketu V2 na svete, ktorá sa zachovala v celkom neporušenom stave, aj keď bola odpálená.

Rakety V2 sú dielom raketového konštruktéra Wernhera von Brauna (1912 – 1977) a jeho vedeckého tímu v Peenemünde. Celkovo sa podarilo vyrobiť do konca vojny cez 6000 rakiet, ktorých cieľom bol hlavne Londýn (1358 rakiet) a Antverpy (1610 rakiet), ale niekoľko desiatok rakiet dopadlo aj na Paríž, Liége alebo Maastricht. Dôvod, ako sa teda mohla raketa zjaviť na území Poľska je, že raketa tu bola odpálená v rámci skúšobných testov alebo výcviku obsluhy. Odhaduje sa, že len v rámci týchto činností bolo odpálených okolo 1500 rakiet.

Dolet rakety bol 300 km a výškový dostup okolo 85 km. Najväčšia výška, akú raketa dosiahla pri neskorších testoch so štartmi do vesmíru, bola 206 km. Môžme teda povedať, že raketa sa stala prvým človekom vyrobeným telesom vo vesmíre. Najvyššia rýchlosť rakety sa pohybovala okolo 5700 km/h. Raketa vážila 12,5 tony. Samotná bojová hlavica vážila 1000 kg. Odhaduje sa, že počet obetí tejto zbrane sa pohybuje okolo čísla 9000.

Zbraň bola vyrábaná v podzemnom komplexe Dora – Mittelbau, ktorý spadá pod koncentračný tábor Buchenwald. Samotná výroba rakiet stála život okolo 20 000 väzňov. Tvorca rakety, von Braun, bol tesne pred koncom vojny „evakuovaný“ aj so svojim tímom a niekoľkými V2 do USA v rámci operácie Paperclip. Sovietom sa totiž podarilo tiež získať niekoľko raketových výskumníkov a rakiet. Po vojne pracoval von Braun pre americké letectvo, neskôr pre NASA. Vďaka jeho rakete Juno – I sa v roku 1958 Američanom podarilo poslať do vesmíru svoju prvú družicu Explorer. Stal sa aj otcom rakety Saturn V, ktorá v roku 1969 dostala na Mesiac prvého človeka.

Zdroj: warhistoryonline.com, extrastory.cz Foto: tarnow.gosc.pl, darkroom.baltimoresun.com