Je to hračka. Nie, nejde o slovný zvrat. Severotalianske Miláno sa totiž v týchto dňoch snaží o prekonanie Guinessovho rekordu v stavbe najvyššej veže na svete z legových kociek.

Ten drží Budapešť, kde v minulom roku vyrástla stavba merajúca úctyhodných 34,76 metrov. Na jej vybudovanie sa vtedy použilo 450 tisíc dielikov skladačky a na vrch umiestnili usporiadatelia Rubikovu kocku. Stavali ju štyri dni a rovnako dlho bude trvať aj vztyčovanie milánskej veže.

Lego foto

Naoko to môže vyzerať ako hra, ale stavba má svoje prísne pravidlá, na ktoré dozerajú tzv. „master builder“. Sú to špecialisti, roky školení výrobcom stavebnice. Ich úlohou je naprojektovať stavbu tak, aby bola nielen pekná, ale aj stabilná a odolná. Na budovaní milánskej stavby, a teda aj na vytvorení svetového rekordu, sa môže podieľať každý. Stačí ak sa behom týchto dní dostaví na Via Procaccini 4 v Miláne a priloží ruku k dielu.

Stavba má aj charitatívny aspekt – za každý centimeter venuje výrobca populárnej stavebnice 7 eur na podporu Svetového fondu na ochranu prírody WWF a jeho projekt mestských oáz.

Foto: Twitter