Svetovými médiami sa šíri neuveriteľná správa, s ktorou pôvodne prišli indické úrady. V indickom štáte Tamilnád údajne dopadol minulú sobotu (6. februára) meteorit. Udalosť sa udiala v dedine K Pantharappalli, kraj Vellore, v blízkosti študentského internátu. Čo je však na správe zarážajúce, je fakt, že dopad meteoritu, ktorý vytvoril zhruba 1,5 metra hlboký kráter, zabil jedného muža a zranil troch ľudí. Rozbitých bolo niekoľko okien na okolitých budovách a autobusoch.

Mŕtvym mužom bol miestny štyridsaťročný šofér autobusu, ktorý v čase dopadu meteoritu išiel náhodou okolo. Ak sa naozaj potvrdí, že mŕtvy zomrel na následky dopadu meteoru, ktorého pozostatok váži okolo 11 gramov, stane sa tento muž prvým človekom na svete, ktorého zabil meteorit.

meteoritindia
Miesto dopadu meteoritu

Spomínaný úlomok, ktorý je považovaný za meteorit, už skúmajú vedci z Indian Institute of Astrophysics (IIA) v meste Bengaluru.

Vedci z NASA, ktorí sa po informovaní od svojich indických kolegov tiež začali o záležitosť zaujímať, zatiaľ zaujali skôr skeptický postoj a čakajú na výsledky z IIA. Podľa ich informácií nebol žiadny meteorický roj v tomto priestore a v čase údajného dopadu. Tiež však podotkli, že ak by sa predsa len potvrdil dopad meteoru, mala by India prvenstvo, aj keď smutné, keďže nebolo doteraz zaznamenané úmrtie v dôsledku tohto prírodného úkazu. Čo sa však týka zranení, najviac ich vzniklo v dôsledku tzv. Čeljabinského meteoru z roku 2013, ktorý spôsobil väčšie škody na majetku a zranil viac ako 1000 ľudí.

Zdroj: arstechnica.com, mashable.com Foto: gizmodo.com.au, mashable.com