Pri pohľade do minulosti na film Robocop z roku 1987 sme mohli od režisérov badať akýsi odkaz do budúcna. Áno. Robocop je už ďalší krôčik k realite aj po 30 rokoch, pretože Dubaj odhalil svojich ochrancov zákona v kovovej zbroji.

Tak je to pravda, robotickí policajti už smelo hliadkujú ulicami Dubaja. No, vlastne to nie je úplne presné. Kovoví strážnici, ak ich tak môžeme nazvať, sú zamestnaní väčšinou v nákupných centrách a turistických destináciách. Ich hlavnou pracovnou činnosťou je zachovanie mieru a zaznamenávanie malých zločinov.

Stredne veľká postava, mužsky silné ramená, ale keď sa pozrieme bližšie, vyzerajú divne ľudsky a zároveň ešte viac divne ako roboti. Tvorcovia im, samozrejme, dali oči, aby videli na podozrivého a dokázali si ho zaznamenať. Tvár rozoznajú na vzdialenosť 20 metrov.

Robot ponúka verejnosti dotykovú obrazovku, umiestnenú na svojej hrudi. Ľudia môžu cez ňu nahlasovať výtržnosti, ktorých boli svedkami. Taktiež vie podať ruku, pozdraviť či zapózovať na selfie, rovnako tak ale aj vyberať pokuty za parkovanie alebo poskytovať užitočné informácie.

Technologický pokrok položil Dubaj a jeho policajnú silu do popredia technologickej revolúcie. Do roku 2030 má v pláne obmeniť až 25 % z celkového počtu policajných dôstojníkov za tých robotických. A hoci plecháči zatiaľ nemôžu zločinca zatknúť, môžu rozpoznať tvár, porovnať ju s databázou a poslať ju na policajné vedenie.

Títo roboti určite nastavia latku pre ďalšie obsadzovanie Humanoidov do verejných funkcií a môžu zmeniť spôsob, akým doteraz polícia fungovala. Vitajte v budúcnosti, ľudia.

Zdroj: YouTube