Videli ste film Podivuhodný prípad Benjamina Buttona? V ňom sa chlapec narodí ako starec, ktorý postupne mladol. Zdá sa, že vymyslený príbeh môže mať reálne základy.V provincii Magura na juhu Bangledáša sa nedávno narodil chlapec, ktorý ihneď prilákal obrovský záujem lekárov. Tí nedokázali uveriť vlastným očiam a odtrhnúť od neho zrak. Bábo totiž vyzerá ako 80-ročný starec. Má dokonca všetky známky staroby vrátane vrások na tvári a šedého zákalu.

Po lekárskom vyšetrení vysvitlo, že dieťa trpí chorobou zvanou progéria. Jeho rodičov však táto správa nijako neodradila a na nového člena rodiny sú pyšní. V dedine, kde sa chlapec narodil, mu ľudia začali dokonca hovoriť zázračné dieťa.

progeria-1

Čo je to progéria?

Progéria je predčasné starnutie pri vývoji zastavenom na detskom stupni. Je to zriedkavé nevyliečiteľné ochorenie, ktoré spôsobuje chybný gén LMNA. Postihnuté dieťa starne 5 – 10-krát rýchlejšie ako zdravé a zvyčajne sa nedožije viac ako 12 rokov. Choroba sa zatiaľ nedá liečiť a je celkovo slabo prebádaná. Podľa vedeckých výskumov na ňu trpí 35 chlapcov a dievčat v rámci celého sveta.

progeria-2

Zdroj: metro.co.uk, sk.wikipedia.org | Foto: metro.co.uk

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Lukáš K
Mladý chalan zaoberajúci sa novinkami blúdiacimi nekonečnými vodami internetu. A ženami, rozhodne ženami.