Skutočne zaujímavý kúsok sa podarilo objaviť nemeckým vedcom hlboko pod hladinou mora. Aj napriek tomu, že prvýkrát zaznamenali nacistickú ponorku z Druhej svetovej vojny už pred rokom, jej objavenie zverejnili až včera, presne 75 rokov po tom, ako bola potopená.

Nacistická ponorka U-581 bola objednaná 1. januára 1940 a prvýkrát vyplávala na „školenie“ s piatou flotilou 31. júla 1941. Následne bola zaradená do aktívnej služby v siedmej flotile od 1. decembra 1941 až do jej potopenia 2. februára 1942. Počas svojej služby sa posádke podarilo potopiť jednu pomocnú vojnovú loď, práve po tomto úspechu posádky bola samotná ponorka pod velením kapitána Wernera Pfeifera zasiahnutá britským torpédobrorcom HMS Westcott v Severoatlantickom oceáne neďaleko ostrova Pico. Na palube ponorky zahynuli štyria členovia posádky, ostatných 41 členov útok prežilo, boli zachránení britským torpédoborcom a až do roku 1947 boli držaní ako vojnoví zajatci. Jediný z posádky, komu sa podarilo dostať do bezpečia, bol jeden z dôstojníkov Walter Sitek, ktorému sa podarilo preplávať šesť kilometrov ku brehu. Vďaka tomu sa mu podarilo utiecť do neutrálneho Španielska a následne do Nemecka. Walter slúžil ďalej a Druhú svetovú vojnu prežil.

Walter Sitek, ktorému sa podarilo dostať do bezpečia po tom, ako preplával 6 km na breh
Fotografia z 2. februára 1942, posádka U-581 po potopení ponorky

Britský torpédoborec HMS Westcott, ktorý ponorku zasiahol a posádku následne zachránil

Dňa 2. februára 2017, presne 75 rokov od potopenia ponorky U-581, oznámil vedecký manželský pár Kirsten a Joachim Jakobsenovci svoj objav. Ponorka bola objavená v hĺbke 900 metrov pod hladinou mora, v mieste, kde bola potopená. Doteraz neboli zverejnené ďalšie informácie o tom, čo sa bude diať s ponorkou ďalej. Okolo U-581 je však množstvo nevysvetlených vecí, medzi ktorými je aj potopenie pomocnej vojnovej lode. Ostáva však otázkou, či je možné takýto kolos dostať z hĺbky 900 m opäť na hladinu. Jej tajomstvo tak naďalej ostáva pochované medzi korálmi hlboko pod hladinou.

Fantastické video zachytáva úžasný moment pri objavení U-581

 

Miesto potopenia ponorky po zásahu britským torpédoborcom

Zdroj Foto/ Video : spiegel.de, 39-45war.com, uboat.net, naval-history.net