Ako keby predbehla svoju dobu. Aj tak sa dá rozprávať o novinke vo svete amerického námorníctva. USS Zumwalt DDG – 1000, najmodernejší a zároveň najdrahší torpédoborec novej generácie vyrazil minulý pondelok (7. 12. 2015) do vôd Atlantického oceána na prvú testovaciu plavbu. A aby sme nezabudli, jedná sa aj o najväčší torpédoborec, aký v USA doposiaľ vyrobili.

Už samotný prvý pohľad na torpédoborec ukazuje, akoby sem loď prišla z budúcnosti. Nesvedčí však len pohľad, ale aj vybavenie tohto kolosu, ktorý je dlhý 182,9 metrov. Pri tvorbe lode bola použitá stealth technológia, čo v konečnom dôsledku v tomto prípade znamená, že by protivník na obrazovke radaru mal zbadať rybársku loď a nie torpédoborec.

Výrobca Bath Iron Works vsadil na automatizáciu, vďaka ktorej tvorí posádku lode 130 námorníkov a 28 členov leteckej dopravy. Všetky automatizované systémy sú napojené na centrálny počítač TSC.

Spoločnosť dostala kontrakt na výrobu lode v roku 2009, projekt však začal už v roku 2001 pod neskorším názvom DD-21 (Destroyer for the 21th century). Počiatky však siahajú až do roku 1994 k projektu SC-21 (Surface Combatant for the 21th century), ktorý však v roku 2001 skončil.

Loď poháňajú motory o sile 78 MW, vďaka ktorým dokáže vyvinúť rýchlosť 33,5 uzla (okolo 62 km/h).

Výzbroj lode je tiež zaujímavá. Nájdeme tu rakety RIM-162 Evolved SeaSparrow Missile, RIM-66 Standard MR, BGM-109 Tomahawk a protiponorkové rakety RUM-139 VL-ASROC.

Pre Zumwalt boli vytvorené špeciálne zbraňové systémy BAE Systems – 155 mm Advanced Gun System (AGS). Na palube sa nachádzajú hneď dva s dostrelom okolo 160 kilometrov. K nim sa pridávajú dva zbraňové systémy Mk 46 30 mm gun (GDLS).

Vývojári však do budúcnosti rátajú aj so zavedením nových druhov laserových alebo elektromagnetických zbraní. Loď by mala mať aj prostriedky elektronického boja.

Loď poskytuje aj pristávaciu plochu buď pre dva vrtuľníky Sikorsky SH-60 Seahawk, alebo pre tri UAV helikoptéry Northrop Grumman MQ-8 Fire Scout.

Aj keď torpédoborec brázdi moria, cez zimu sa vráti do dokov spoločnosti Bath Iron Works, kde sa bude podrobovať ďalším testom a vylepšeniam. Keď bude pripravený vstúpiť do služby, bude jeho operačným pôsobiskom Tichý oceán a domovskou základňou San Diego v štáte California.

USS Zumwalt je prvým torpédoborcom novej generácie. Jeho výroba stála viac ako štyri miliardy dolárov. K nej by sa mali v budúcnosti pridať ďalšie dva: USS Michael Monsor v roku 2018 a USS Lyndon B. Johnson v roku 2021. Pôvodne sa plánovalo postaviť až 32 týchto lodí, nakoniec sa ich počet zatiaľ zastavil u troch.

 

jameskirk
Náhoda pri výbere veliteľa prvej „lode budúcnosti“? Kapitán James Kirk a jeho loď USS Zumwalt.

Plavidlo dostalo svoj názov po admirálovi Elmo Russell „Bud“ Zumwaltovi, Jr. (1920 –2000), najmladšiemu šéfovi (v poradí už devätnástemu) námorných operácií (Naval Operations), veteránovi Druhej svetovej vojny, ktorý sa najviac vyznamenal počas vojny vo Vietname.

A nakoniec pridávame pravdepodobne najväčšiu zaujímavosť. Veliteľom USS Zumwalt DDG- 1000 je totiž kapitán, ktorý sa skutočne volá James Kirk! Sám kapitán Kirk neskrýva svoje nadšenie, keďže sa stal veliteľom najmodernejšieho plavidla na svete. Ktovie, ako sa k celej záležitosti vyjadrí  kapitán James Kirk (William Shatner), „bývalý“ veliteľ vesmírnej lode USS Enterprise.

USS Zumwalt sa stala najmodernejšou loďou námorníctva USA a pravdepodobne nasadila novú latku vývoja moderných bojových lodí. Aké novinky prinesú ostatné námorné mocnosti, prípadne kedy bude táto loď technický prekonaná, ukáže až čas.

Zdroj: wired.com, public.navy.mil. Foto: turbosquid.com, marinelink.com