Čas beží rýchlo. Uplynulo už 9 rokov, ako tento svet opustil Heath Ledger, ktorý sa preslávil rolou nezabudnuteľného Jokera v druhom pokračovaní trilógie o Batmanovi od režiséra Christophera Nolana. Ledger zomrel vo veku 28 rokov, presne 22. 1. 2008, no jeho stvárnenie Jokera, bude žiť večne. Prinášame vám preto 10 zaujímavostí, ktoré ste možno o tomto skvelom hercovi nevedeli.

  1. Heath dostal meno podľa Heatcliffa, hlavného hrdinu románu Búrlivé výšiny.

2. Jeho prvou rolou bol Peter Pan v školskom divadle.

3. Miloval šachy. Vo svojich desiatich rokoch vyhral juniorské majstrovstvá v západnej Austrálii.

4. Nebol len skvelý herec, ale aj tanečník. Viedol 60 tanečníkov, ktorí vyhrali austrálsku celonárodnú súťaž. Jeho tanečným vzorom bol Gene Kelly.

5. Neznášal zbrane, a to dokonca až tak, že hral hokej, kriket a futbal, len aby nemusel ísť na vojnu, pretože sa nechcel naučiť narábať zo zbraňami.

6. Jeho prvou veľkou úlohou bola rola homosexuálneho cyklistu v seriáli Pot a drina.

7. Postavou Patricka v komédii Desať dôvodov, prečo ťa nenávidím vyfúkol miesto Jakeovi Gyllenhaalovi a Ashtonovi Kutcherovi.

8. Na zápestí mal vytetovaný nápis KAOS. Ide o iniciály jeho troch sestier – Kate, Ashleigh a Olivie a jeho matky Sally

9. Celý Jokerov make-up si vymyslel on sám a maskéri potom len replikovali to, ako bol nalíčený v prvý deň natáčania.

10. Oscara, ktorého dostal práve za rolu Jokera v Temnom rytierovi, ale ktorého sa, žiaľ, nedožil, dostane v osemnástich rokoch jeho, teraz dvanásťročná, dcéra Matilda.

JOKER
Heath Ledger ako Joker v Temnom rytierovi

Joker zomrel 22. januára v roku 2008. Zo začiatku to kvôli nájdeným práškom na spanie vyzeralo na samovraždu, nakoniec sa ale zistilo, že ich mal na predpis. Pravdepodobne tak kombinácia niekoľkých druhov liekov a dlhodobé fyzické vyťaženie spôsobili, že svet prišiel príliš skoro o skvelého herca, ktorý to mohol dotiahnuť ešte poriadne vysoko. Napriek tomu ale jeho stvárnenie Jokera zostane legendárne a nesmrteľné.

 

Zdroj: buzzfeed.com, YouTube.com | Foto: Warner Bros