O osobných počítačoch sa v Československu nikomu ani len nesnívalo, televízor bol absolútnou novinkou, ktorá bola k vzhliadnutiu možno v nejakom podniku, a predstava, že by obyčajný človek vlastnil auto, bola taktiež takmer nemysliteľná. Predsa len, písal sa rok 1961 a obyvatelia Československa ani len nechyrovali o tom, že o pár rokov upadnú pod ruskú nadvládu.

Čo sa ale v takom roku 1961 dialo? Vzniklo OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj), americký prezident John Fitzgerald Kennedy vyhlásil, že do konca desaťročia vyšle USA človeka na Mesiac, Stalinove pozostatky boli odstránené z mauzoléa na Červenom námestí v Moskve, počet obyvateľov Prahy prekročil jeden milión, začala sa výstavba Berlínskeho múra a na Pankráci bola popravená sestrička usvedčená z vraždy minimálne dvoch novorodeniat.

Rovnako tak však vznikol obyčajný jedálny lístok, ktorý je dnes už len pamiatkou. Aktuálne je vyvesený v jedálni jedného skladu v českom meste Olomouc. Toto „obedové menu“ je dôkazom toho, že nech už bola doba akákoľvek, dobré jedlo u nás nechýbalo. Tak čo, vyberiete si?

JEDÁLNY LÍSTOK z roku 1961

Foto: Twitter, Manmagazin.sk