Mali ste niekedy pocit, že váš mozog je tak preplnený myšlienkami, že keď si nedáte pauzu, o chvíľu exploduje? Takýto pocit máme, keď sa učíme niečo nové, venujeme sa novej práci, alebo koníčku. Vtedy by ste najradšej zrejme použili tlačidlo “DELETE” z vašej počítačovej klávesnice a jednoducho vymazali nepotrebné informácie, niekedy možno aj spomienky z predchádzajúcej preflámovanej noci. Vedci teraz zistili, ako na to…!

Vedeli ste, že každá činnosť, ktorú vykonávate, sa zapisuje do vášho mozgu? Nie nadarmo sa taktiež hovorí, že “cvičenie robí majstra”, alebo že “opakovanie je matkou múdrosti”. Do mozgovej kôry sa vytvárajú určité neuro-obvody, a tie sú tým hlbšími a silnejšími, čím viac sa danej činnosti venujete. Laicky povedané, čím viac budete cvičiť na klavíri, hovoriť cudzím jazykom, alebo žonglovať, tým viac budete v danej činnosti zbehlejšími – to je jasné.

mozogTento proces pamäte je vedcom dobre známy už po celé desaťročia. Avšak len nedávno výskumníci objavili novú zaujímavú skutočnosť. Konkrétne, ako si niektoré veci jednoducho vymazať z pamäte!

pamäť

Na efektívne vymazanie pamäte je podľa vedcov najlepší spánok. Keď spíte, vaše mozgové bunky sa zmenšia až o 60%, a okrem toho sa odstraňuje aj ich nepotrebný obsah. Po dobrom spánku sme schopní myslieť oveľa ľahšie a rýchlejšie, skoro ako keď vyčistíte pamäť v počítači. To isté platí aj o krátkom zdriemnutí. Už po 10-20 minútovom spánku sa v mozgu vytvorí priestor pre nové, kvalitné myšlienky a odstránia sa aj nepoužívané spomienky.

spánok

Dobre sa vyspať po prehýrenej víkendovej noci pôsobí teda aj podľa vedcov blahodárne pre vašu pamäť. To by ste ale nemohli mať kamošov, ktorí vám s radosťou pripomenú ,ako vyzerala tá baba, s ktorou ste sa v piatok nadránom oblizovali pri bare. :D

tučná žena

Zdroj: anonews.com | Foto: giphy.com, pixabay.com