Pamätáte si na časy, keď sme ako častú pomôcku pri telefonovaní používali telefónny zoznam? Našli sme v ňom takmer každého, komu sme chceli niečo cez telefón povedať, no nemali sme v diáriku zapísané jeho číslo. Telefónne zoznamy sú už však viac-menej minulosťou a súkromné kontakty si snaží každý strážiť. Švédi však vymysleli aplikáciu, vďaka ktorej by sme mali nájsť telefónne čísla a ich užívateľov z celého sveta.

Švédi vymysleli aplikáciu, ktorá by mala pomôcť nájsť telefónne čísla a ich užívateľov z celého sveta. Avšak ak by ste sa chceli skontaktovať napríklad s Aničkou Novákovou z Hornej Dolnej, láskou z detstva, musela by mať v apke nahodené svoje číslo. V opačnom prípade by ste ju zrejme nenašli. Zatiaľ aplikácia Truecaller združuje cez 100 miliónov používateľov, pričom do konca roka 2015 by sa malo toto číslo strojnásobiť. Investori do projektu vložili nielen poriadne nádeje, ale aj balík peňazí. Markantná telefónna databáza ich vyšla na 80 miliónov dolárov!

A ako by ste teda Aničku našli cez aplikáciu? Cez registrovaných užívateľov, ktorí cez apku zdieľajú svoje kontakty. Navyše, ak vám bude volať aj niekto neznámy a taktiež ako vy, bude užívateľom Truecaller, na displeji sa vám objaví jeho fotka. Nechcené osoby si budete môcť, samozrejme, zablokovať.

Truecaller majú na svedomí Alan Mamedi, ktorý so svojím spolužiakom Namim Zarringhalamom vytvorili službu už v roku 2009. Aktuálne sa teší najväčšej popularite v Indii, kde ju využíva viac ako polovica „volajúcich“ a v Egypte, ktorému patrí druhá priečka. Podľa agentúry Bloomberg, pre ktorú poskytli vyjadrenie zakladatelia apky, by však mal byť jej vývoj pomalší, pretože ľudia sú opatrní a nechcú svoje kontakty zdieľať s niekým, koho nepoznajú. Zarringhalam ale tvrdí, že je služba chránená a každý si ju môže nastaviť podľa seba tak, ako napríklad viditeľnosť profilu na Facebooku.

Podľa Zarringhalama je služba chránená a dá sa individuálne nastaviť. Užívateľ môže nastaviť, kto môže vidieť jeho dáta, podobne ako na Facebooku, teda či to budú priatelia priateľov alebo všetci užívatelia služby. Ak sa niekto chce s niekým spojiť, dostane správu, alebo sa môže jedným kliknutím zo zoznamu kontaktov odstrániť.

Pre aplikáciu sú najväčšími konkurentmi telefónne zoznamy zostavené z dát operátorov alebo verejných zdrojov. Truecaller ale poskytuje viac informácií a širší záber telefónnych kontaktov, nielen súkromných, ale aj pevných liniek, firemných čísel. Dokonca aj na takých miestach, kde obyvatelia niećo ako telefónny zoznam nepoznajú.

-a-