Od svojho vzniku v roku 2007 sa Tour de San Luis stali otváracím pretekom novej sezóny pre mnohých jazdcov. Preteky sú situovaný v strede Argentíny, západne od Buenos Aires. Trasa sedem dňového závodu vedie cez mierne vrchy provincie San Luis.

Preteky odštartujú 21km dlhou tímovou časovkou, ktorá paradoxne môže zamiešať karty v konečnom poradí. Tour de San Luis potrvá od pondelka 18. januára do nedele 24. januára. Aktuálne výsledky bude možné sledovať na tejto stránke.

Niekoľko uchádzačov o Grand Tour si vybralo preteky v San Luis ako štartovací bod tejto sezóny. Nižšie sa spolu pozrieme na piatich jazdcov kandidujúcich na výhru celkovej klasifikácie na Tour de San Luis.

1. Nairo Quintana

Tour de San Luis sa v poslednej dobe stala obľúbeným štartom v novej sezóne i pre cyklistu Naira Quintanu (Movistar). Závod mu umožňuje zostať v jeho rodnej Kolumbii o niečo dlhšie a dáva mu to príležitosť pretekať na národných šampionátoch na začiatku februára. Hornatý závod je Quintanovi ušitý ako na mieru – je totiž držiteľom rekordu trate (na Tour de San Luis vyhral už aj počas svojho debutu v roku 2014 a minulý rok skončil tretí).

2. Andrew Talansky

Pre Andrewa Talanskeho (Cannondale) to bude vôbec jeho prvé vystúpenie na Tour de San Luis a tiež jeho najskorší začiatok sezóny v celej kariére. Talansky má za sebou dlhú prestávku potom, ako predčasne skončil minulú sezónu už na Vuelte. Talansky síce na prvý pohľad nemusí pôsobiť ako favorit, ale svojim výkonom v roku 2014 na Critérium du Dauphiné dokázal, že môže ohroziť pretekársku špičku.

3. Vincenzo Nibali

Vincenzo Nibali (Astana) je jeden z troch bývalých víťazov, ktorý sa 18. januára postaví na štartovaciu čiaru v El Duranzo. Nibali na Tour de San Luis zvíťazil v roku 2010. Vtedy to bolo skvelé zahájenie veľkolepej sezóny, keď sa umiestnil na stupni víťazov i na Giro d’Italia a získal celkové víťazstvo v španielskej Vuelte. V dvoch nasledujúcich vystúpeniach na Tour de San Luis skončil štvrtý a desiaty. Nibali vyrazil do Južnej Ameriky skôr aby si obzrel olympijskú trať v Rio de Janiero, čo môže byť jeho veľkou výhodou nakoľko by už mal byť zvyknutý na časové pásmo.

4. Rafael Majka

Rafal Majka (Tinkoff-Saxo) je ďalším jazdcom debutujúcim na Tour de San Luis (v drese lídra tímu Tinkoff-Saxo). Majka sa od určitej doby ukazuje ako sľubný talent, keď sa v roku 2013 umiestnil na Giro d’Italia v prvej desiatke. Svoje umenie opäť potvrdil v predchádzajúcej sezóne získaním tretieho miesta na španielskej Vuelte. Sezóna 2016 môže byť pre Majku kľúčovou a bude v nej chcieť potvrdiť výkony z minulého roku. Majka sa bude o vedenie v tíme deliť s Petrom Saganom, ktorý mieri k svojmu prvému víťazstvu v dúhovom drese.

5. Daniel Diaz

Potom, ako si štyri roky obliekal dresy juhoamerických tímov, sa v tomto roku Argentínčan Daniel Diaz (Delko Marseille) na preteky vracia vo farbách tímu Delko Marseille Province KTM. Obhajca titulu a dvojnásobný víťaz pretekov dvadsaťšesť ročný Daniel Diaz je veľkou nádejou pre argentínsky národ i na tohtoročnej Tour de San Luis. S dvoma etapovými víťazstvami vo vrecku sa Diaz v minulo ročnej celkovej klasifikácií umiestnil na prvom mieste s náskokom 1:05 min pred druhým najlepším cyklistom Rodolfom Torresom z Kolumbie.