Slovenský fenomén Peter Sagan je už teraz žijúcou a jazdiacou legendou cyklistiky. Naposledy sa nezmazateľne zapísal do histórie počas uplynulej Tour de France 2019.

Pre 29-ročného rodáka zo Žiliny to bola už ôsma Tour, pričom sedemkrát získal zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže a prekonal tak rekord legendárneho Erika Zabela. Nebyť kontroverzného vylúčenia v roku 2017 po strete s Markom Cavendishom, Peter Sagan by bol zrejme v zelenom už osemkrát. Fanúšikovia jazdca tímu Bora-Hansgrohe veria, že jeho ôsme víťazstvo príde počas budúcoročnej Tour de France. Peter sa však týchto tradičných pretekov vôbec nemusí zúčastniť a toto sú dôvody.

Giro d’Italia

Zatiaľ čo pre Petra Sagana bola tohtoročná Tour de France už jeho ôsmou, slávne Giro d’Italia si doposiaľ nevyskúšal ani raz. Aj preto sa v cyklistických kuloároch začína šepkať, že náš Tourminator by si mohol vyskúšať preteky okolo Talianska už budúci rok. Ak by si chcel Peter pripísať svoju prvú účasť na Gire, je veľmi nepravdepodobné, že by sa zúčastnil aj najslávnejších pretekov po Francúzsku. Tieto podujatia sú totiž v cyklistickom kalendári blízko seba (cca mesiac) a kvôli vysokej náročnosti sa len minimum jazdcov zúčastňuje oboch týchto Grand Tour počas jedného roka. Sagan by skôr májové Giro mohol odjazdiť spolu so španielskou Vueltou, ktorá sa jazdí až v auguste. Na Vuelta a España štartoval trikrát, pričom dvakrát preteky nedokončil.

Pascal Ackermann

Pre mnohých neznáme meno, avšak zainteresovaní v cyklistike vedia, že ide o 25-ročného nemeckého šprintéra a tímového kolegu Petra Sagana. Pascal sa tento rok prvýkrát v kariére predstavil na pretekoch Grand Tour, konkrétne na Giro d’Italia, kde vyhral bodovaciu súťaž. Hviezda špurtéra tímu Bora-Hansgrohe žiari čoraz viac a keďže je Bora nemecký tím, nemuselo by byť až tak veľkým prekvapením, ak by na budúcej Tour de France stavili práve na svojho „domáceho“ jazdca na úkor Slováka. Navyše, Pascal Ackermann je výbušnejší než Peter Sagan a v závere rovinatých etáp by mohol mať väčšiu šancu na etapové triumfy.

Pascal Ackermann

Strata motivácie vs. hľadanie motivácie

Peter Sagan povyhrával vo svojej kariére priam neuveriteľné množstvo ocenení. Vzhľadom na typ jazdca, akým Peter je, zelený je dres zrejme najviac, čo môže na Tour de France získať. V tomto roku už ale slovenský cyklista stanovil nový rekord a prepísal dejiny. Aj preto už nemusí byť francúzska Le Tour pre Petra tak veľkým lákadlom. Na druhej strane, 29-ročný jazdec bude hľadať motiváciu. Ako povedal jeho bývalý tréner Peter Zánický, Sagana musí cyklistika baviť. Každý športovec potrebuje nové výzvy a ani Tourminator nie je výnimkou. Novú výzvu hľadal napríklad aj na olympiáde v Riu v roku 2016, keď súťažil v horskej cyklistike. Budúci rok by to mohli byť práve Giro a Vuelta, z ktorých si Slovák žijúci v Monaku prvenstvo v bodovacej súťaži doposiaľ neodniesol.

Či bude budúci rok Peter Sagan na slávnej Tour de France štartovať alebo nie, momentálne zrejme netuší ani on sám. Nech to však bude akokoľvek, fenomenálny slovenský cyklista už nemusí absolútne nikomu nič dokazovať a právom sa radí medzi najväčšie legendy týchto najslávnejších cyklistických pretekov.

Tento článok bol pripravený v spolupráci so Sportovymagazin.sk

Zdroj: Sportovymagazin.sk | Foto: Twitter