Kvalitný filmový scenár bol stále hlavným kľúčom úspechu väčšiny snímok. Aj keď sa režiséri mnohokrát snažia zaplátať chyby scenáristov špeciálnymi efektami alebo hviezdnym obsadením, len málokedy im to výjde. V tomto rebríčku sa pozrieme na filmy, ktoré nám vďaka svojmu šokujúcemu záveru ešte dlho behali po rozume! 

5. Telefónna búdka (2002)

Tento film je pre všetkých tých, ktorí nemajú radi dlhočizné režisérske počiny. Jeho minutáž nedosahuje ani hranicu 90 minút, no prežijete pri ňom viac napätia ako pri všetkých desiatich sériách Farmy dokopy. Colin Farrell si tu vo svojej životnej úlohe zahral úspešného, no arogantného novinára pôsobiaceho v uliciach New Yorku.

Tomu sa celý jeho život zrúti pred očami potom, čo vstúpi do telefónnej búdky za cieľom volať s mladou herečkou, s ktorou plánuje podviesť svoju ženu. Niekto iný sa však na neho priam šialene pripravil a rozhodol sa ho za túto “neveru” poriadne potrestať. Mieri na neho zbraňou a psychologickým nátlakom ho núti k rôznym nepríjemným činom pred hromadou ľudí a policajtov. Keď sa už zdá, že je po všetkom, príde prekvapivý záver, ktorý by ste určite nečakali.

4. Hra (1997)

Vyberáme opäť film, ktorý bol pre herca v hlavnej úlohe jeho životným výkonom. Michael Douglas tu stvárnil známeho podnikateľa, ktorý však po rozvode s manželkou zanevrel na všetkých ľudí. Žije sám vo svojom obrovskom dome a trápi sa myšlienkami na smutnú minulosť. Pomôcť sa mu rozhodol jeho brat (Sean Penn), ktorý mu k 48. narodeninám daroval poukaz na “hru”. Tá ma údajne zmeniť jeho život k lepšiemu, no hlavný hrdina o tom pochybuje a skôr to považuje za výplod fantázie svojho nepodareného brata.

Aj napriek tomu sa to však rozhodne vyskúšať a v momente, ako sa hra rozbehne, tak mu jej dej nedá vydýchnuť. Rovnako tak ani divákom a aj napriek slabšiemu rozbehu, kedy možno budete mať chuť film vypnúť, sa neskôr od neho nebudete vedieť odtrhnúť a sami nebudete chápať, čo je klam a čo realita. Čerešničkou na torte je fantastický záver, pri ktorom sa určite niekoľkokrát šokovane chytíte za hlavu.

3. Počiatok (2010)

Film, kde hrá hlavnú úlohu Leonardo DiCaprio, jednoducho nemôže byť zlý. Počiatok je jeden z tých mnohých, po ktorých mal Leo dostať Oscara. Aj napriek tomu, že sa tak vtedy nestalo, táto snímka patrí k tým najkvalitnejším, aké história kinematografie ponúka. Výlety do snov iných ľudí, aby ich tak hlavný hrdina dokázal zmanipulovať, zamotajú hlavu aj vám.

Prestrihy zo snov, do snov, do reality a späť, vás prinútia neustále premýšľať a séria neustálych zvratov, ktoré tento počin ponúka, vám bude v hlave vŕtať ešte veľmi dlho. Veď len samotná záverečná scéna, kde všetci čakajú konečne happy end, má na YouTube niekoľko miliónov zhliadnutí.

2. Prekliaty ostrov (2010)

V tom istom roku ako vyšiel Počiatok, účinkoval DiCaprio v ďalšom fantastickom trháku. Tento film je opäť veľmi náročný na premýšľanie a dej vás celý čas drží v napätí. Dvojica detektívov sa tu vyberie pátrať po žene, ktorá zmizla z psychiatrickej liečebne. Toto zariadenie je však zašité na vzdialenom ostrove v nehostinných podmienkach. Postupne sa však veci začnú vymykať spod kontroly a nie všetko je zrazu tak, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Liečebné metódy používané tamojšími lekármi totiž odhaľujú úplne iné pozadie celého prípadu. Detektív Teddy Daniels, ktorého si DiCaprio zahral, však začne pomaly taktiež prepadať šialenstvu, kvôli nepríjemným spomienkam na minulosť, ktoré sa mu tu začnú vracať. Záverečné scény, v ktorých výjde najavo šokujúca pointa, vás nakoniec určite prinútia sa k filmu časom vrátiť a snažiť sa ho pochopiť ešte lepšie. “Žiť ako monštrum alebo zomrieť ako slušný človek?”. 

1. Sedem (1995)

Dnes už kultový film, ktorý nenechá chladným žiadneho fanúšika kriminálnych thrillerov. Dvojica detektívov, jeden z nich nováčik (Brad Pitt) a druhý chystajúci sa do dôchodku (Morgan Freeman), má za úlohu vyriešiť sériu desivých vrážd. Všetky obete spája sedem smrteľných hriechov, podľa ktorých sa geniálny vrah rozhodol vraždiť. V tomto filme nie je žiadne slabé miesto a temná, upršaná atmosféra veľkomesta dáva kvalitnému scenáru ešte viac vyniknúť.

Snímka ponúka naozaj fantastickú dejovú líniu a mnohokrát aj nepríjemné zábery, ktoré však zážitok z neho ešte viac umocňujú. Nechýbajú ani skvelé dialógy, ktoré vás uprostred vražedného besnenia prinútia hlbšie sa zamyslieť nad životom. Záverečná polhodina spojená s odhalením vraha, jeho motívov a jeho posledným “majstrovským dielom” vo vás vyvolá minimálne aspoň zimomriavky.

Ďalšie podobné filmy, ktorých šokujúci záver vás dostane: Memento (2001), Planéta opíc (1968), Saw (2004), Fight Club (1999), Iluzionista (2006).

Foto|Video: YouTube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.